Nie będzie już zaproszeń na badania wykrywające nowotwory

Data publikacji: 15.01.2016 17:51
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.10.2014 Kielce.  Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Mammografia

15.10.2014 Kielce. Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Mammografia
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Koniec z akcjami profilaktycznymi, popularyzacją badań i indywidualnymi zaproszeniami na mammografię i cytologię. W styczniu zakończyły działalność, funkcjonujące od 10 lat Wojewódzkie Ośrodki Koordynujące Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. W Świętokrzyskiem, w ostatniej dekadzie, kilkakrotnie zwiększyła się liczba kobiet wykonujących cytologię i mammografię.

Jak informuje Joanna Chądzyńska ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, w 2006 roku cytologię wykonało 1,5 tysiąca pań, a w ubiegłym roku było ich już 21,5 tysiąca.  Z kolei z badania mammograficznego 10 lat temu skorzystało 6 tysięcy kobiet, a w minionym roku 38,5 tysiąca pań. Dzięki badaniom profilaktycznym u wielu pacjentek wykryto nowotwór we wczesnym stadium choroby.

Kobiety, które chcą bezpłatnie wykonać mammografię, lub cytologię nadal mogą zgłaszać się do placówek, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. W Kielcach jest to np. Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Joanna Chądzyńska obawia się jednak, że liczba zgłaszających się może być znacznie mniejsza. Kobiety będą musiały same umówić się na wizytę, dodatkowo wiele z nich nie pamięta kiedy ostatnio miały wykonywane badania.

Przez ostatnie 10 lat, w województwie świętokrzyskim wykonano prawie 279 tysięcy badań mammograficznych a cytologicznych 223 tysiące

Tagi do tego wpisu
Reklama