Łysica zdobyta!

Data publikacji: 21.02.2016 17:52
Kategoria: Wiadomości z regionu
21.02.2016 Zimowe wejście na Łysicę. Łysica szczyt.

21.02.2016 Zimowe wejście na Łysicę. Łysica szczyt.
Fot. Krzysztof Żołądek / Radio Kielce

Grupa świętokrzyskich turystów weszła na szczyt Łysicy, by upamiętnić wyczyn dwójki Polaków: Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego, którzy jako pierwsi zdobyli zimą Mount Everest w 1980 roku. Co roku, pomimo nie zawsze korzystnych warunków pogodowych, kilkadziesiąt osób spotyka się i wysłuchuje na szczycie opowieści o wspinaczce na Everest - informuje przewodnik świętokrzyski Lech Segiet.

Tym razem, na Łysicy spotkały się dwie grupy, a także wielu indywidualnych turystów z Kielc, Bodzentyna, Skarżyska i Suchedniowa. Mimo trudnych warunków - błota i deszczu, humory dopisywały. Jak przyznali zdobywcy szczytu, aura schodzi na drugi plan, bo warunki w Górach Świętokrzyskich to przecież nic, w porównaniu z wymaganiami, jakie stawia wspinaczka na Everest. Ważna jest atmosfera, panująca na trasie. - Jesteśmy tu kolejny raz i pewnie jeszcze niejeden przed nami - mówili zdobywcy szczytu w rozmowie z naszym reporterem. Na koniec rajdu, uczestnicy ulepili wspólnie bałwana i wzięli udział w bitwie na śnieżki, a obecna na szczycie grupa morsów postanowiła zażyć kąpieli w śniegu.

Wspominanie osiągnięć polskich himalaistów, to inicjatywa Klubu Górskiego PTTK i Klubu Turystów Pieszych "Przygoda", które od siedmiu lat organizują "Zimowe wejście na Łysicę".


fot.Krzysztof Żołądek

Tagi do tego wpisu
Reklama