W Instytucie Biologii UJK będzie można się habilitować

Data publikacji: 11.03.2016 07:45
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Rektor UJK Jacek Semaniak

Rektor UJK Jacek Semaniak
Fot. Krzysztof Żołądek / Radio Kielce

Instytut Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego będzie mógł nadawać stopnie doktora habilitowanego. Taką decyzję podjęła Centralna Komisja do spraw Stopni i Tytułów Naukowych. Jak podkreśla Jacek Semaniak, rektor UJK, kolejne uprawnienia do habilitowania zwiększają prestiż uniwersytetu, poza tym oznaczają też lepsze finansowanie.

- Ta decyzja przenosi nas do grona absolutnych liderów wydziałów i instytutów naukowych w naszym kraju, które prowadzą badania naukowe w dziedzinie nauk biologicznych. Poza tym na pewno przełoży się na wzrost dotacji budżetowej dla uniwersytetu i Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego – mówi rektor. Jak wysoki będzie wzrost finansowania, na razie trudno ocenić.

Instytut biologii zatrudnia około 60 osób, w tym 4 profesorów zwyczajnych i 19 doktorów habilitowanych. Biologia jest czwartym kierunkiem UJK, który ma uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego. Uniwersytet może nadawać go również w dziedzinie fizyki, historii oraz nauk o zdrowiu. Doktor Grażyna Świderska-Kołacz, dyrektor Instytutu Biologii przyznaje, że nie ma problemów z rekrutacją, ale uzyskane uprawnienia mogą sprawić, że na studia w Kielcach zdecydują się kolejne osoby.

- Studenci będą sobie zdawali sprawę, że jest to instytut liczący się w Polsce. Więc każdy mając do wyboru uczelnię z sukcesami naukowymi lub taką, która po prostu kształci w dziedzinie biologii, wybierze tę pierwszą. Jak dodaje doktor Świderska-Kołacz, instytut planuje uruchomić nowy kierunek studiów – dietetykę. Wydział matematyczno-przyrodniczy UJK stara się też o to, by móc nadawać stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk o ziemi.

Tagi do tego wpisu
adv adv
Wiadomości
Reklama