Minister kultury odwiedzi Oblęgorek

Data publikacji: 15.03.2016 15:05
Autor: Bartłomiej Zapała / Kategoria: Wiadomości z regionu
5.2.2016 Oblęgorek. Muzeum Henryka Sienkiewicza

5.2.2016 Oblęgorek. Muzeum Henryka Sienkiewicza
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

5 kwietnia w Oblęgorku zainaugurowane zostaną ogólnopolskie obchody Roku Henryka Sienkiewicza. Gościem ma być wicepremier i minister kultury Piotr Gliński - poinformował dziś poseł PiS Krzysztof Lipiec. Filia Muzeum Narodowego w Oblęgorku przygotowuje z tej okazji specjalną wystawę. Ekspozycja ma zostać zaprezentowana także w Watykanie. Zaproszenie do głośnego czytania dzieł Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku przesłano również do prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Parlamentarzyści PiS: Krzysztof Lipiec, Marek Kwitek i Maria Zuba wystąpili także z apelem do prezydenta RP o ogłoszenie Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach Pomnikiem Historii. Zmiana statusu Pałacu Biskupów pomogłaby w uzyskaniu środków zewnętrznych na renowację zabytkowych wnętrz i elewacji. Poseł Marek Kwitek poinformował, że zwrócono się do ministra kultury o sfinansowanie wkładu własnego, przy wartym 21 milionów złotych projekcie renowacji.

Poseł dodał, że Muzeum Narodowe prowadziło dotychczasowe prace renowacyjne jedynie ze środków samorządu województwa świętokrzyskiego.

Reklama