Polska wzorem dla Mołdawii w dziedzinie sadownictwa

Data publikacji: 07.04.2016 17:56
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
07.04.2016. Wizyta ministra rolnictwa Mołdawii Eduard Grama w powiecie sandomierskim

07.04.2016. Wizyta ministra rolnictwa Mołdawii Eduard Grama w powiecie sandomierskim
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W powiecie sandomierskim przebywał minister rolnictwa Mołdawii. - Chcemy skorzystać z polskich doświadczeń w rozwoju sadownictwa oraz działalności grup producentów na obszarach wiejskich – powiedział Eduard Grama. Mołdawia jest także zainteresowana kupnem nowoczesnego sprzętu rolniczego.

Drugi sekretarz Ambasady Republiki Mołdawii w Polsce Vladislav Nastas powiedział, że wkrótce powstaną  grupy robocze, które zajmą się organizowaniem szkoleń dotyczących tych spraw.

Uczestniczący w spotkaniu Janusz Stasiak prezes spółki San Expo Group przypomniał, że kiedyś do Mołdawii sprzedawano sandomierskie jabłka, ponieważ ten kraj był reeksporterem owoców do Rosji. W obecnej sytuacji, gdy zamknięty jest rynek rosyjski trudno mówić o kontaktach handlowych z Mołdawią w kontekście jabłek, bardziej realne wydają się rozmowy biznesowe dotyczące mołdawskiego wina czy truskawek, które dojrzewają tam wcześniej niż u nas.

minister
Bożena Batyńska z departamentu współpracy międzynarodowej w ministerstwie rolnictwa przyznała, że Mołdawia jest niewielkim rynkiem, ale wyraża zainteresowanie importem naszych produktów, głównie czereśni oraz śliwek.

Mołdawski minister rolnictwa wraz z kilkoma innymi urzędnikami zwiedził siedzibę Grupy Producentów Złoty Sad w Samborcu oraz Owoc Sandomierski w Bilczy Delegacja przyjechała do naszego regionu w związku z rozpoczynającymi się jutro w Kielcach Targami Agro Travel.

Tagi do tego wpisu
Reklama