Jak wskrzesić parowóz?

Data publikacji: 19.05.2016 15:19
Autor: Marlena Płaska , Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
19.05.2016. Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa. Parowóz Px48

19.05.2016. Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa. Parowóz Px48
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Zabytkowy parowóz wąskotorowy Px48, należący do Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej mógłby być dodatkową atrakcją turystyczną, ale od 2009 roku stoi unieruchomiony, ponieważ wymaga gruntownego remontu. Stowarzyszenie Kieleckie Inwestycje i Fundacja Zwrotnica wystosowały pismo do Urzędu Marszałkowskiego, w którym przedstawiają pomysły na rozwiązanie problemu.

Andrzej Kuszak- prezes fundacji twierdzi,. że samorząd województwa powinien za symboliczną złotówkę odkupić parowóz od Ciuchci Expres Ponidzie, wyremontować go i zwrócić pojazd do użytkowania przez spółkę. Koszt takiej renowacji, według niego nie przekroczyłby 500 tysięcy złotych. Andrzej Kuszak dodał, że pieniądze można zdobyć z funduszy unijnych, albo z kary, którą firma PESA ma zapłacić za opóźnioną dostawę pociągu Acatus.Jak dodali przedstawiciele organizacji, dzięki ponownemu uruchomieniu parowozu, Ponidzie przyciągnęłoby wielu turystów.

Marszałek Adam Jarubas jest zaskoczony tym, że z propozycją remontu parowozu zwróciły się fundacja i stowarzyszenie, a nie władze spółki Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej, do której należy parowóz. Spółka podlega siedmiu samorządom, m.in. powiatom i gminom Jędrzejowa i Pińczowa. Swój udział ma w niej także województwo świętokrzyskie. Według Adama Jarubasa, zamiast remontować każdy z obiektów osobno, trzeba stworzyć kompleksowy pomysł na lepsze zarządzenie Ciuchcią. Takie rozmowy trwają od dawna, ale trudno znaleźć konsensus. Aby utrzymać całą infrastrukturę Ciuchci Expres Ponidzie, potrzeba ponad 20 milionów złotych.

Trzeba też rozwiązać problemy własnościowe, np. na terenie gminy Imielno jest fragment torów w kiepskim stanie, które nie zostały dotąd przejęte przez samorząd. Raczej niemożliwa do realizacji jest rozważana wcześniej koncepcja, zgodnie z którą Ciuchcia Expres Ponidzie stałaby się instytucją kultury podległą marszałkowi. Adam Jarubas wyjaśnia, że urząd nie może sobie pozwolić na samodzielne prowadzenie kolejnej instytucji kultury. Potrzebna jest taka forma działalności, w której każdy z samorządów, przez który przebiega trasa kolejki będzie miał w niej udział.

Reklama