Rozśpiewane dożynki w Bejscach

Data publikacji: 28.08.2016 20:38
Kategoria: Wiadomości z regionu
14.08.2016 Dożynki w miejscowości Kowala

14.08.2016 Dożynki w miejscowości Kowala
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kazimierscy rolnicy podziękowali za plony w Bejscach. Delegacje wojewódzkich, powiatowych i gminnych władz, rolnicy i mieszkańcy rozpoczęli uroczystości dożynkowe od udziału w mszy św. odprawionej w kościele pw. św. Mikołaja. Główne uroczystości odbyły się natomiast w tutejszym amfiteatrze. Gospodarzami dożynek byli Jan Nowak, kazimierski starosta i Józef Zuwała, wójt gminy Bejsce.

Na scenie zaprezentowały się delegacje sołectw z pięciu gmin powiatu, które w formie ludowych przyśpiewek przedstawiły swoją gminę i przygotowany wieniec. Na dożynkach wojewódzkich powiat kazimierski będą reprezentowali ze swoim wieńcem mieszkańcy Czyżowic z gminy Bejsce.

Starosta kazimierski Jan Nowak informuje, że rolnicy powiatu kazimierskiego zebrali w tym roku dobre plony. Mimo pewnych problemów pogodowych, które występowały podczas żniw, plony są dobre i to nas cieszy, daje powody do zadowolenia i świętowania - podkreśla starosta. Dodaje, że dożynki to tradycja, historia, kultura i wiejski folklor. Tu dziś rolnicy autentycznie mają powody do dyskusji na temat aktualnych problemów, planów i ocen tego, co już było. Tu się cieszymy, martwimy, użalamy, a także pocieszamy i dyskutujemy - powiedział Jan Nowak.

Józef Zuwała, wójt gminy Bejsce, informuje o problemach i szansach dla tutejszej gminy. Choć gmina Bejsce jest jedną z najbiedniejszych w województwie świętokrzyskim, to dajemy sobie radę. Chcielibyśmy, żeby rozwijała się infrastruktura, zakłady, przemysł, ponieważ tego nam brakuje -  podkreśla wójt. Dodaje, że rolnicy liczą na godną zapłatę za włożony w pracę na roli trud.   Chcielibyśmy, żeby ta praca była doceniana jak inne zawody - zaznacza Józef Zuwała.

W trakcie dożynek w Bejscach zaprezentowały się lokalne zespoły ludowe i folklorystyczne. Imprezę zakończyła zabawa taneczna. Bejsce są obok Kazimierzy Wielkiej najbardziej wysuniętą gminą na południe w województwie świętokrzyskim.

Kamil Włosowicz

Reklama