Będzie renowacja zamku Krzyżtopór? Ambitne plany

Data publikacji: 02.09.2016 15:41
Autor: Bartłomiej Zapała / Kategoria: Wiadomości z regionu
02.09.2016. Zamek w Krzyżtoporze. Konferencja posła PiS Krzysztofa Lipca i wójt Iwanisk Marka Stańka

02.09.2016. Zamek w Krzyżtoporze. Konferencja posła PiS Krzysztofa Lipca i wójt Iwanisk Marka Stańka
Fot. Bartłomiej Zapała / Radio Kielce

Władze gminy Iwaniska przygotowują nowy etap renowacji zamku Krzyżtopór. Chcą odtworzyć dawny zespół ogrodowo – parkowy, z okalającymi budowlę stawami. Pieniądze na ten cel- 3,5 mln zł, mogą być pozyskane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec, który podjął starania o dofinansowanie, tłumaczył na konferencji prasowej, zorganizowanej w zamku, że nowa inwestycja pomogłaby w zabezpieczeniu ruiny przed zniszczeniem. „Mamy tu do czynienia z podskórnymi wodami, które zagrażają zamkowi, a odtworzenie stawów pomogłoby w uregulowaniu gospodarki wodnej” – powiedział poseł.

Do przywrócenia dawnego kompleksu ogrodów w Krzyżtoporze, oprócz pieniędzy potrzebne są jeszcze zmiany własnościowe. Teren wokół zamku należy do Skarbu Państwa, a zarządzany jest przez starostwo powiatowe w Opatowie. Wójt Iwanisk- Marek Staniek informuje, że mimo prowadzonych od kilku lat działań, nie udało się jak dotąd przekazać nieruchomości na rzecz gminy. Władze starostwa tłumaczą, że przekazanie gruntów jest niemożliwe, bo działki nie mają utworzonych ksiąg wieczystych.

Dodatkowo w najbliższych latach w Krzyżtoporze powstanie nowoczesna, multimedialna ekspozycja. Pozyskano na ten cel prawie 1,5 miliona złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Unii Europejskiej. Umowę o przekazaniu tych pieniędzy dyrektor zamku podpisał 26 sierpnia z marszałkiem województwa świętokrzyskiego.

Tagi do tego wpisu
Reklama