Raka można pokonać - przekonywały Amazonki

Data publikacji: 03.09.2016 12:47
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
03.09.2016 Kielce.

03.09.2016 Kielce. "Marsz Życia i Nadziei” zorganizowany przez Świętokrzyski Klub "Amazonki".
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Około 300 osób przeszło ulicami Kielc w osiemnastym "Marszu Życia i Nadziei". Ma on zachęcać do badań profilaktycznych i udowadniać, że z chorobą można wygrać. W marszu wzięły udział nie tylko członkinie Świętokrzyskiego Klubu "Amazonki", ale także ich rodziny, pracownicy Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, przedstawiciele władz miasta oraz województwa. Panie wręczały przechodniom ulotki zachęcające do wykonywania cytologii i mammografii.

Jak przyznaje prezes organizacji Alicja Korczak, tylko badania profilaktyczne mogą pomóc we wczesnym wykryciu choroby, a to daje szanse na rozpoczęcie skutecznej terapii. Jak dodaje na raka zachorowała 10 lat temu. Konieczna była amputacja jednej piersi. Zachęca wszystkie kobiety do regularnych badań profilaktycznych .

W marszu z roku na rok uczestniczy coraz więcej mężczyzn. Jak przyznaje Ryszard Rumas, w ten sposób chce pokazać, że nie tylko panie powinny wykonywać badania profilaktyczne, ale także i panowie. Udział w marszu to także forma wsparcia dla tych osób, które walczą z chorobą.

W Kieleckim Centrum Kultury panie mogły wykonać mammografię, jak również skorzystać z innych badań profilaktycznych, m. in. zmierzyć ciśnienie, zawartość tlenku w wydychanym powietrzu.

Reklama