100-lat Kolejki Wąskotorowej

Data publikacji: 04.09.2016 14:38
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
22.08.2016. Ciuchcia Express Ponidzie odnawiana na 100-lecie

22.08.2016. Ciuchcia Express Ponidzie odnawiana na 100-lecie
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

W Jędrzejowie dziś uroczystości z okazji jubileuszu 100-lecia Kolejki Wąskotorowej. Jak mówi Edward Choroszyński, prezes Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej Ciuchcia Expres Ponidzie, udziałowcy oraz osoby i instytucje, które od lat wspierają kolejkę otrzymają statuetki i podziękowania. Podczas spotkania będziemy wspominać stare, dobre czasy, a także zastanawiać się nad przyszłością kolejki - powiedział Edward Choroszyński.

W najlepszych swoich czasach kolejka jeździła na trasie o długości ponad 350 km i przewoziła przeróżny towar, poczynając od mas sypkich, szkła, po bydło i trzodę chlewną. Od połowy lat 80. powoli zaczęto zamykać poszczególne odcinki ruchu pasażerskiego, a na przełomie lat 1992/1993 całkowicie padł ruch towarowy i podjęto decyzję o zamykaniu poszczególnych odcinków kolejki.

W 1995 roku świętokrzyski konserwator zabytków wpisał do rejestru zabytków odcinek, którego częścią jest obecna 30-kilometrowa trasa pomiędzy Jędrzejowem a Pińczowem.

W 2002 roku, aby wykorzystać uratowany zabytkowy odcinek kolejki samorządy: urzędu marszałkowskiego, powiatu jędrzejowskiego oraz pińczowskiego, a także gminy Jędrzejów, Pińczów oraz Kije i Imielno utworzyły spółkę pod nazwą Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa Ciuchcia Expres Ponidzie, która do dziś świadczy usługi ruchu turystycznego.

Niestety, pomimo że kolejka nie narzeka na brak turystów, to jednak boryka się z problemami finansowymi. Od samego początku funkcjonowania przynosi straty w wysokości około 230 tys. złotych rocznie.

Od dłuższego czasu trwają również dyskusje na temat przekształcenia spółki Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa "Ciuchcia Expres Ponidzie" w instytucję kultury, którą by zarządzała gmina Jędrzejów. To jedna z propozycji na uratowanie i poprawienie sytuacji finansowej kolejki.

Tagi do tego wpisu
Reklama