Duża inwestycja w Sędziszowie. Będzie nowa oczyszczalnia ścieków

Data publikacji: 15.09.2016 19:38
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Odpływ Wody, oczyszczania ścieków

Odpływ Wody, oczyszczania ścieków
Fot. Alvimann / www.morguefile.com

Nowoczesna oczyszczalnia ścieków ma powstać w Sędziszowie. Jest konieczna, ponieważ obecnie działająca instalacja nie spełnia wymogów technicznych. Kilka lat temu z powodu przekroczeń redukcji zanieczyszczeń Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nałożył na gminę kary w wysokości 127 tys. złotych. W międzyczasie jednak przeprowadzono remont oczyszczalni i kara została wliczona w jego koszt.

Sytuacja powtórzyła się jednak dwa lata termu. Ponieważ gmina planuje rozbudowywać kanalizację w Sędziszowie, zrobić nowe przyłącza i zdobyć nowych dostawców stara oczyszczalnia - chociaż jest wyremontowana -nie będzie wydolna. Stąd –jak tłumaczy dyrektor zakładu Usług Komunalnych w Sędziszowie Wiesław Jarzyński - budowa nowej jest koniecznością. Poza tym w Sędziszowie wyznaczono tzw. aglomerację ściekową, czyli nałożono na gminę obowiązek skanalizowania terenów wokół rynku wraz z miejscowością Szałas, informuje burmistrz Wacław Szarek.

Budowa oczyszczalni ścieków wraz z siecią kanalizacyjną będzie kosztować prawie 25 mln złotych. Gmina stara się o unijne dofinansowanie w wysokości 80 procent. Złożony przez nią wniosek o pieniądze z RPO został zaopiniowany pozytywnie. Jeżeli gmina dostanie pieniądze z UE, oczyszczalnia będzie budowana w latach 2017-2018.

Obecnie Sędziszów skanalizowany jest w 70 procentach.

Reklama