Kazimierza doczeka się obwodnicy

Data publikacji: 30.09.2016 12:12
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości z regionu


Fot. Radio Kielce

Kazimierza Wielka będzie miała obwodnicę. Przebiegnie przez północno-wschodni teren miasta i powstanie w efekcie modernizacji drogi wojewódzkiej nr 768 z Jędrzejowa przez Działoszyce, Skalbmierz, Kazimierzę Wielką do Koszyc w Małopolsce. Prace mają się rozpocząć w drugiej połowie przyszłego roku. Budowa obwodnicy razem z modernizacją odcinka drogi z Kazimierzy do Koszyc ma kosztować ponad 60 mln złotych.

Jak informuje starosta powiatu kazimierskiego Jan Nowak, droga wojewódzka nr 768 z Jędrzejowa do Koszyc jest ważnym szlakiem komunikacyjnym. Trasa jest korytarzem transportowym, który w dużym stopniu odciąża przejazd w kierunku południowym ze Śląska. Biorąc pod uwagę możliwość przejazdu przez most na Wiśle w Koszycach, droga staje się atrakcyjnym szlakiem transportowym dla ciężarówek. Po analizie ruchu na trasie i jej obciążenia konieczne staje się wybudowanie obwodnicy w Kazimierzy - tłumaczy starosta.

Burmistrz Kazimierzy Wielkiej Adam Bodzioch podkreśla, że lokalny samorząd lobbuje w sprawie budowy obwodnicy od kilku lat. Dwa lata temu powstała koncepcja programowo-przestrzenna dla rozbudowy drogi wojewódzkiej 768 i budowy w mieście obwodnicy. To na jej bazie mają ruszyć prace. Burmistrz dodaje, że inwestycja jest w mieście konieczna. Natężenie ciężkiego transportu na drodze jest dużym utrudnieniem dla mieszkańców, ponieważ droga wojewódzka przebiega przez centrum miasta. Szczególnie cierpią na tym stare budynki.  

Budowa obwodnicy w powiecie kazimierskim jest tylko częścią wojewódzkiego programu inwestycji drogowych, które mają zostać zrealizowane przez Urząd Marszałkowski do 2020 roku.

Tagi do tego wpisu
Reklama