Wyjątkowy koncert w Wiślicy. Zabrzmiały pieśni z Graduału

Data publikacji: 09.10.2016 20:35 / Data aktualizacji: 09.10.2016 20:35
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
9.10.2016 Wiślica. Chorały gregoriańskie z XIII-wiecznego Graduału Wiślickiego zabrzmiały w murach bazyliki kolegiackiej w Wiślicy.

9.10.2016 Wiślica. Chorały gregoriańskie z XIII-wiecznego Graduału Wiślickiego zabrzmiały w murach bazyliki kolegiackiej w Wiślicy.
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Chorały gregoriańskie z XIII-wiecznego Graduału Wiślickiego zabrzmiały w murach bazyliki kolegiackiej w Wiślicy. Podczas koncertu można było usłyszeć między innymi Hymn Te Deum, Ave Regina, Hymn Introitus czy Ortus de Polonia w wykonaniu wrocławskich kameralistów z zespołu Stoltzer Ensemble.

O historii Graduału oraz zawartych w nim modlitwach i śpiewach liturgicznych opowiedział wrocławski kantor Robert Pożarski, który zajął się ich opracowaniem. Jak podkreśla, Graduał to bezcenny zabytek. Jest świadectwem polskiej tradycji liturgicznej z XIII wieku. Dzięki renowacji księga jest w dobrym stanie. Dysponujemy również bardzo dobrymi zdjęciami - tłumaczy. Dodaje, że podczas koncertu zaprezentowane zostały pieśni z mszalnego formularza na święto Podwyższenia Krzyża Świętego, które znalazły się na płycie nagranej w sanktuarium na Świętym Krzyżu. Do tego dodaliśmy jeszcze muzykę polifoniczną Tomasza Stolzera, XV-wiecznego kantora wrocławskiego, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Jerzego Libana. Są to wielkie nazwiska - zaznacza.

Biskup kielecki Jan Piotrowski, który razem z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotrem Glińskim objął koncert patronatem honorowym - powiedział Radiu Kielce, że koncert wywarł na nim duże wrażenie. Po raz pierwszy słyszałem wykonanie fragmentów Graduału Wiślickiego. Mam to szczęście, że nie zapomniałem jeszcze łaciny, dlatego odnajdywałem się nie tylko w poszczególnych słowach, ale i całych frazach. Myślę, że klimat, jaki tworzy bazylika kolegiacka w Wiślicy, też nadaje pewnego uroku. To brzmienie chorału gregoriańskiego zawsze mnie pociągało przez harmonię i rzeczywiście ono wyraża całe piękno o tajemnicy krzyża i o tajemnicy miłosierdzia - powiedział.

Podobnego zdania jest prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, poseł Krzysztof Lipiec, dla którego koncert był również dużym przeżyciem duchowym. Jestem pod wielkim wrażeniem tego wydarzenia. To rzecz, która porusza serce i ducha. Jestem przekonany z całą pewnością, że tu w Wiślicy posialiśmy dziś razem z artystami i wszystkimi obecnymi coś dobrego, co przyniesie niebawem dobre owoce - powiedział. Parlamentarzysta dodał, że jest zatroskany o ratowanie wiślickich zabytków i cieszy się, że dzięki dzisiejszemu koncertowi to miejsce zostało po raz kolejny zauważone.

Graduał Wiślicki jest zbiorem modlitw i śpiewów liturgicznych na rok kościelny datowanych na koniec XIII wieku. Staraniem Jana Długosza, księga została w 1460 roku ofiarowana Kapitule Wiślickiej, gdzie była przechowywana do lat 90. ubiegłego stulecia. Następnie wzbogaciła zbiory biblioteki seminaryjnej w Kielcach, gdzie zadbano o jej renowację, i gdzie przechowywana jest do dziś.

Reklama