Szlak rowerowy śladem dawnej kolejki wąskotorowej w ŚPN

Data publikacji: 26.10.2016 11:02
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
25.02.2016 Góra Chełmowa. Świętokrzyski Park Narodowy.

25.02.2016 Góra Chełmowa. Świętokrzyski Park Narodowy.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Świętokrzyski Park Narodowy ma być bardziej otwarty dla turystów, spacerowiczów i rowerzystów. W planach jest m.in. udostępnienie szlaku rowerowego, śladem dawnej kolejki wąskotorowej. Trasa biegłaby z okolic Nowej Słupi w stronę Zagnańska, wzdłuż pasma świętokrzyskiego. Ma to umożliwić krótsze spacery i wycieczki, a przy tym dawać okazję do obejrzenia kolejnych, cennych elementów natury.

Szlak ma być udostępniony w taki sposób, by nie wpływać negatywnie na przyrodę. Dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego- Jan Reklewski wyjaśnia, że nie będzie to formuła typowej ścieżki rowerowej, która wymagałaby np. stworzenia nasypów, utwardzenia i odwodnienia nawierzchni. Mimo, że trasa nie będzie utwardzona, nie powinna być jednak trudna, tak by mogły z niej korzystać także całe rodziny.

Dyrektor otrzymał już zgodę Rady Naukowej Parku, więc nie ma formalnych przeszkód do utworzenia szlaku. Trasa prawdopodobnie będzie dostępna w przyszłym roku. Aktualnie opracowywane są warianty jej przebiegu.

Świętokrzyski Park Narodowy chce się ubiegać o status rezerwatu biosfery UNESCO. To potężne narzędzie promocji, które przekłada się realnie na liczbę turystów- wyjaśnia Jan Reklewski. Ludzie z całego świata szukają bowiem rezerwatów z listy UNESCO.

W Polsce jest dotąd 10 rezerwatów biosfery wpisanych na listę UNESCO, m.in. Białowieża, Babia Góra i Bory Tucholskie. Proces ubiegania się Świętokrzyskiego Parku Narodowego o wpisanie na listę rozpocznie się od opracowania dokumentu aplikacyjnego. Trzeba w nim m.in. szczegółowo omówić walory przyrodnicze i przedstawić planowane formy użytkowania.

Reklama