"Niezłomni" szukają mogił w zgórskich lasach

Data publikacji: 04.11.2016 20:39
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
04.11.2016 Zgórsko. Las. Wojciech Łuczak, prezes Fundacji „Niezłomni

04.11.2016 Zgórsko. Las. Wojciech Łuczak, prezes Fundacji „Niezłomni" poszukuje szczątków rozstrzelanych Żołnierzy Wyklętych.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kilkanaście osób z Fundacji Niezłomni przeczesywało dziś lasy koło Zgórska, by odnaleźć mogiły Żołnierzy Wyklętych. Poszukiwania nie zakończyły się powodzeniem, dlatego badacze powrócą na miejsce jutro rano. Jak powiedział prezes fundacji Wojciech Łuczak - do sprawdzenia jest nawet kilka hektarów lasu.

Prace prowadzone są przy wcześniej wytypowanych miejscach, a zaangażowanych w nie jest 10 osób. - Jeśli znajdziemy miejsce pochówku praktycznie od razu przystępujemy do prac ekshumacyjnych - dodaje prezes. Ziemia wciąż jest miękka, nie powinno być problemu w odkryciu jam, tym bardziej, że ciała nie były grzebane głęboko, w niektórych przypadkach to zaledwie 30 cm pod leśną ściółką - informuje.
 
Poszukiwacze używają przede wszystkim wykrywaczy metali, szukają między innymi łusek pocisków pochodzących z radzieckich karabinów i pistoletów, bo takiej broni używano w czasie egzekucji.
 
Do tej pory w Zgórsku odnaleziono szczątki ośmiu osób. Potwierdzono tożsamość czterech żołnierzy. Byli to członkowie podziemia antykomunistycznego: kapitan Aleksander Życiński ps. „Wilczur”, porucznik Karol Łoniewski ps. „Lew”, Józef Figarski ps. „Śmiały” i Czesław Spadło ps. „Mały”. Tożsamość kolejnych ofiar jest w trakcie ustalania. Udało się dotrzeć do rodzin, które prawdopodobnie są ich krewnymi. Pobrany materiał porównawczy został przesłany do Bydgoszczy, gdzie znajduje się Instytut Genetyki Sądowej.

Prezes Fundacji „Niezłomni” podkreśla, że w Zgórsku może być pochowanych jeszcze około 40 osób, które wcześniej były przetrzymywanie w kieleckim więzieniu na Zamkowej. W ciągu dwóch lat Fundacja „Niezłomni” odnalazła w całym kraju szczątki 22 ciał żołnierzy różnych formacji podziemia antykomunistycznego. 18 osób zidentyfikowano i uroczyście pochowano.

Reklama