Ponad pół tysiąca osób skorzystało z badań nefrologicznych

Data publikacji: 24.02.2013 22:06
Kategoria: Wiadomości z regionu

Bezpłatne badania krwi w kierunku wykrycia chorób nerek odbyły się w Centrum Dializ w Jędrzejowie. Skorzystało z nich ponad pół tysiąca osób. Przeprowadzenie testów nefrologicznych było możliwe dzięki ogólnopolskiej kampanii "Nefrotest". Badania polegały jedynie na pobraniu od pacjenta próbki krwi.

Jak mówiły w rozmowie z Radiem Kielce osoby, które zdecydowały się przebadać - takie akcje mają sens, ponieważ motywują do kontrolnych badań i dbania o swoje zdrowie. Osoby, którym nie udało się zarejestrować, będą mogły takie testy wykonać jeszcze po 1 marca. W sumie przebadanych będzie ponad 1100 mieszkańców powiatu  jędrzejowskiego - powiedział Grzegorz Gwóźdź, lekarz Stacji Dializ w Jędrzejowie.

W akcji w Jędrzejowie udział wziął Krzysztof Bidas, konsultant wojewódzki ds. nefrologii.  Jak powiedział - w Polsce problemy z nerkami ma ok. 4 milionów osób. Większość chorych nie zdaje sobie z tego sprawy, dlatego regularne badanie ma ogromne znaczenie dla zdrowia. Jędrzejów był czternastym miastem, w którym Nefron wraz z regionalnymi partnerami prowadzi bezpłatne badania krwi.

Ewa Pociejowska-Gawęda

Reklama