Drogi będą przebudowane. Mieszkańcy zaniepokojeni [WYKAZ DRÓG]

Data publikacji: 21.11.2016 15:36
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
21.11.2016 Kielce. Podpisanie umowy w Urzędzie Marszałkowskim na przebudowę dróg wojewódzkich.

21.11.2016 Kielce. Podpisanie umowy w Urzędzie Marszałkowskim na przebudowę dróg wojewódzkich.
Fot. Marlena Płaska / Radio Kielce

12 dróg wojewódzkich w świętokrzyskiem zostanie rozbudowanych i zmodernizowanych za unijne pieniądze. Łączna wartość prac przekracza pół miliarda złotych, z czego 441 milionów złotych będzie pochodziło z pieniędzy unijnych dla województwa świętokrzyskiego.

W ramach wybranych inwestycji powstanie kilkanaście obwodnic, m. in. dla Łopuszna, Jędrzejowa, Działoszyc, Kazimierzy Wielkiej, Nowego Korczyna, Klimontowa i Ćmielowa. Najdroższa będzie rozbudowa 30-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej z Ostrowca Świętokrzyskiego przez Bałtów i Czekarzewice. Razem z wykupem gruntów pod inwestycję jej koszt wyniesie 108 milionów złotych.
 
45 milionów złotych będzie kosztować rozbudowa drogi nr 728 z Jędrzejowa do granic województwa mówi dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Damian Urbanowski. Inwestycja obejmie odcinek od Łopuszna przez Radoszyce. Wybudowana zostanie niewielka obwodnica w miejscowości Czałczyn, gdzie znajduje się niebezpieczny łuk. Powstanie też nowe rondo w Radoszycach i połączenie z drogą krajową nr 74. Trasa jest alternatywą komunikacyjną dla drogi krajowej S7.
 
Niektóre z planowanych inwestycji budzą niepokój mieszkańców. Przykładem jest obwodnica Nowego Korczyna wraz z budową przeprawy mostowej przez Nidę i Wisłę. Jak informowaliśmy, wielu mieszkańców sprzeciwia się realizacji prac w wariancie preferowanym przez Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich z obawy o utrudnioną ewakuację w czasie powodzi. Projektant pracuje nad udoskonaleniem tego wariantu, m. in. przez poszerzenie wiaduktu nad drogą powiatową i budowę fragmentu estakady ułatwiającej ewakuację w przypadku powodzi mówi Damian Urbanowski.

Dyrektor ŚZD liczy, że po tych zmianach uda się przekonać mieszkańców, że ten wariant nie stwarza dla nich zagrożenia. Projektant pracuje też nad wariantem zaproponowanym w maju przez mieszkańców. Zarząd Dróg sprawdza, czy jest on realny np. ze względów środowiskowych. Oba warianty będą gotowe na przełomie roku. Jeśli propozycja mieszkańców będzie możliwa do realizacji, to inwestor przedstawi ją stronie małopolskiej. W przeciwnym wypadku, przedstawi mieszkańcom do konsultacji ulepszony wariant nr 3.
 
Obawy mają też mieszkańcy Klimontowa, gdzie ma powstać obwodnica odciążająca miejscowość od ruchu w kierunku kopalń, które znajdują się w gminie Bogoria - przyznaje Damian Urbanowski. Mieszkańcy jednej z ulic protestują, bo obawiają się podtopienia przez rzekę. Jednak w opinii specjalistów nie ma takiego zagrożenia.
  
Marszałek Adam Jarubas przyznaje, że wiele ważnych projektów nie znalazło się na obecnej liście inwestycji drogowych, które dostaną unijną dotację, bo trwają jeszcze prace koncepcyjne. Zapewnia, że zostaną one zrealizowane z oszczędności poprzetargowych lub własnych środków województwa. Przykładem jest obwodnica Starachowic, Nowej Słupi i Końskich oraz droga z Suchedniowa w kierunku Bodzentyna.
 
W perspektywie unijnej na lata 2014-2020 województwo świętokrzyskie ma 106 milionów euro na budowę i przebudowę dróg wojewódzkich. Inwestycje, na które dziś podpisano umowy pochłoną 94% tej kwoty.

Inwestycje na drogach Wojewódzkich w perspektywie 2014-2020

Tagi do tego wpisu
Reklama