Kampania "Białej Wstążki" ważną i cenną inicjatywą

Data publikacji: 24.11.2016 13:16
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
24.11.2016 Kielce. Inauguracja kampanii społecznej

24.11.2016 Kielce. Inauguracja kampanii społecznej "Biała Wstążka"
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

W województwie świętokrzyskim wzrasta liczba odnotowanych przypadków przemocy domowej. Specjaliści podkreślają jednak, że nie musi to oznaczać nasilania się agresywnych zachowań, może bowiem wynikać ze zwiększania świadomości społeczeństwa i częstszych zgłoszeń aktów przemocy do odpowiednich służb.

Grażyna Pisarczyk ze Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Kielcach informuje, że 20 lat temu, o pomoc pracowników ośrodka poprosiły 24 rodziny, w ubiegłym roku było ich już 2 tysiące. Średnio z pomocy specjalistów dyżurujących przy telefonie zaufania korzysta od 400 do 500 osób rocznie.

Placówki, które pomagają ofiarom przestępstw, prowadzi od wielu Caritas Diecezji Kieleckiej. To m.in. Schronisko dla Kobiet przy ulicy Urzędniczej w Kielcach. Jednak jak podkreśla ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora kieleckiej Caritas, organizacja stara się pomagać także sprawcom przestępstw. – To osoby, które potrzebują wsparcia psychologa i otoczenia go takimi działaniami, by więcej nie wracały do czynów przestępczych.
 
Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości, który od początku angażuje się w kampanię, a w 2012 roku został jej ambasadorem podkreśla, że to bardzo ważna i cenna inicjatywa. Jak przypomina, w Polsce zainicjowało ją miasto Kielce. - Najbardziej znamienna jest przemoc w domu., czyli w miejscu, w którym powinniśmy czuć się bezpiecznie. Mam nadzieję, że przy tylu instytucjach, które starają się przeciwdziałać temu zjawisku, przemocy w rodzinie będzie ubywało - dodaje senator Krzysztof Słoń.

Ze statystyk wynika, że w około 80% przypadków, to mężczyźni są sprawcami przemocy. W ramach akcji skorzystać można z pomocy psychologów, terapeutów, psychiatrów, jak również adwokatów, prokuratorów i policji.
 
Osoby, które doznają przemocy w rodzinie mogą także zadzwonić pod całodobowe numery zaufania 195 13 oraz 195 25 i tam uzyskać fachową pomoc i poradę specjalisty. Szczegółowy program tegorocznej kampanii „Białej wstążki” znajduje się na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Reklama