"Laury Wolontariatu" wręczone

Data publikacji: 05.12.2016 21:37
Kategoria: Wiadomości z regionu
5.12.2016 Kielce. Gala Wolontariatu. Wręczenie statuetek

5.12.2016 Kielce. Gala Wolontariatu. Wręczenie statuetek "Laur Wolontariatu".
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Aleksandra Magala, Bartłomiej Wróblewski oraz Szkolne Koło Caritas w Krajnie - to tegoroczni zdobywcy „Laurów Wolontariatu”. Podczas XI Świętokrzyskiej Gali Wolontariatu uhonorowano najaktywniejszych działaczy z regionu.

Oprócz głównych wyróżnień organizatorzy plebiscytu przyznali również nagrody „Nadzieje Wolontariatu” dla osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju aktywności społecznej.

Poza tym, pierwszy raz w tym roku przyznano tytuł „Animatora wolontariatu” za inspirowanie, organizowanie oraz wspieranie działań wolontaryjnych w środowisku lokalnym.


Zdaniem Aleksandry Magali, zdobywczyni głównego wyróżnienia - twierdzenie, że wolontariat jest bezinteresowny nie jest do końca prawdą. Jak mówi laureatka - te wszystkie pozytywne emocje oraz uśmiech na twarzach innych osób rekompensują cały wysiłek, jaki wkłada się w swoją pracę.

Kiedy pierwszy raz udzieliła się w wolontariacie od razu wiedziała, że to jest to, co chce robić w życiu, nawet kosztem wolnego czasu oraz licznych zainteresowań, ponieważ to właśnie wolontariat stał się jej głównym hobby.
 
Z kolei Bartłomiej Wróblewski jako wolontariusz Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego pracował w mieście Wau w Sudanie Południowym. Prawie przez rok prowadził tam zajęcia i spotkania dla kilkudziesięciu chłopców z ulicy. Są to dzieci, które mimo, że często mają rodziny lub krewnych, uciekają z domu lub wyprowadzają się z niego, bo rodzina nie zaspokaja ich podstawowych potrzeb: jedzenia, ubrania czy edukacji.

Dzieci ulicy w większości pochodzą z niewielkich miejscowości. Stamtąd kierują się do miast, gdzie mają nadzieję na lepsze życie. Tymczasem w mieście czeka ich tylko ulica, na której spędzają większość swojego czasu. Wolontariusz mówił, że wyjazd na misje był dla niego zawsze wielkim marzeniem, ale też ogromnym wyzwaniem.
 
Laur Wolontariatu odebrała także Joanna Januchta opiekunka Szkolnego Koła Caritas w Krajnie. Jak stwierdziła - takie wyróżnienie jest bardzo miłe, jednak wolontariat daje tyle satysfakcji, że dodatkowe nagrody nie są potrzebne.
 
W tym roku do diecezjalnego i Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach wpłynęło 29 nominacji z całego województwa. Do konkursu zgłoszono zarówno osoby, jak i grupy wolontaryjne, działające w różnych dziedzinach. XI Świętokrzyska Gala Wolontariatu odbyła się w siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej w Kielcach.W. Dziarmaga
 

Lista nagrodzonych:


„Laur Wolontariatu”
 
Aleksandra Magala - studentka czwartego roku administracji na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, a także studentka pierwszego roku terapeuty zajęciowego w szkole Medycznej Pro Civitas. W wolontariacie działa już od szkoły podstawowej, najpierw w kole PCK, potem w szkole średniej podejmowała działania w wolontariacie stałym oraz akcyjnym w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, a także w fundacji „Dr Clown".
Szkolne Koło Caritas w Krajnie - działa od 2003 roku. Służy pomocą chorym, cierpiącym i potrzebującym oraz braciom z krajów misyjnych. Wspiera Placówkę Opiekuńczo- Wychowawczą nr 1 w Kielcach, Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi, Warsztat Terapii Zajęciowej, Specjalny Ośrodek Wychowawczy w Kielcach, działa na rzecz społeczności gminy Górno. Wspomaga także działania Caritas, fundacji „Zdążyć z pomocą”, „Błękitny Promyk Nadziei”.
 
Bartłomiej Wróblewski - jest studentem pierwszego roku pedagogiki na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, działa w Oratorium Świętokrzyskim prowadzonym przez księży salezjanów. Zaczynał od pomocy dzieciom w świetlicy, prowadzenia zajęć, jednak zawsze marzył o wyjeździe misyjnym. Marzenie to spełniło się w sierpniu 2015 roku, gdy wyjechał do miasta Wau w Sudanie Południowym, gdzie prowadził prawie przez rok zajęcia i spotkania dla kilkudziesięciu chłopców z ulicy. Po powrocie zaangażował się w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, gdzie również był wolontariuszem. Aktualnie nadal zaangażowany jest w Salezjański Wolontariat Misyjny, ale też dzieli się swoim doświadczeniem na różnych spotkaniach w szkołach.
 
„Nadzieja Wolontariatu”:

Marta Kruszczak

Martyna Jarońska

Szkolny Klub Wolontariatu w Młodziezowym Ośrodku Wychowawczym w Podzamczu Chęcińskim

„Miejsce przyjazne wolontariuszom”

Szkoła Podstawowa nr 3. Im. Władysława Broniewskiego w Jędrzejowie
Przedszkole Samorządowe nr 19 z oddziałami integracyjnymi „Świętokrzyskie Skrzaty" w Kielcach

„Animator Wolontariatu”

Andrzej Kobiałka
Zofia Jarzyna

Reklama