Minister kultury z wizytą w Kielcach. Otworzy wystawę

Data publikacji: 09.12.2016 06:46
Autor: Bartłomiej Zapała / Kategoria: Wiadomości z regionu
05.04.2016 Wicepremier Piotr Gliński w Wiślicy

05.04.2016 Wicepremier Piotr Gliński w Wiślicy
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Kielcach przebywać będzie wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. W trakcie spotkania w Muzeum Narodowym ma zapoznać się z koncepcją rozbudowy filii muzealnej w Wiślicy. W jej ramach zaplanowano budowę nowego pawilonu nad ruinami kościoła św. Mikołaja i misy chrzcielnej pochodzącej prawdopodobnie z 880 roku, a także przeprowadzenie prac konserwatorskich w Domu Długosza i podziemiach wiślickiej bazyliki.

Koszt prac oszacowano na około 20 milionów złotych, a Ministerstwo Kultury zadeklarowało ich pokrycie ze środków centralnych.

O godzinie 19.00 wicepremier Piotr Gliński ma wziąć udział także w otwarciu wystawy "Fair Building" w Instytucie Designu. Ekspozycja ta prezentowana była wcześniej w pawilonie polskim w trakcie 15. Międzynarodowej Wystawy Architektury La Biennale di Venezia. Jej twórcami są związani z kieleckim Instytutem Dominika Janicka, Martyna Janicka oraz Michał Gdak, którzy wygrali konkurs zorganizowany przez Narodową Galerię Sztuki "Zachęta" w Warszawie.

W maju, tuż po otwarciu polskiego pawilonu w Wenecji „New York Times” uznał, że to jedno z sześciu miejsc, których nie można przegapić na tegorocznym biennale. „The Guardian” z kolei wymieniał je wśród wyróżniających się diamentów wystawy.

Tagi do tego wpisu
Reklama