Betlejemskie Światełko Pokoju po raz kolejny w Kielcach

Data publikacji: 11.12.2016 11:08
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
17.12.2015 Kielce. Rynek. Harcerze rozdają Betlejemskie Światełko pokoju oraz wspólne kolędowanie

17.12.2015 Kielce. Rynek. Harcerze rozdają Betlejemskie Światełko pokoju oraz wspólne kolędowanie
Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce

Po raz 26 do Kielc zawita Betlejemskie Światełko Pokoju. Tegoroczne hasło akcji, to „Odważnie twórzmy pokój”. Jak informuje Milot Jakubowski z Chorągwi Kieleckiej ZHP, reprezentacja Chorągwi Kieleckiej odbierze ogień od słowackich skautów na przejściu granicznym w Słowacji.

Stąd, kieleccy harcerze światełko przywiozą o godzinie 18.00 do parafii pw. Świętej Jadwigi Królowej, na osiedlu Świętokrzyskim.

Jak dodaje Milot Jakubowski, zapalone w miejscu narodzin Jezusa Chrystusa światło jest symbolem pokoju, miłości do bliźniego i braterstwa. Analogicznie jak znicz olimpijski niesie pokój dla sportowców biorących udział w rozgrywkach sportowych, tak przesłaniem Światełka Pokoju jest to, by jego ciepło zagościło w sercu wszystkich z nas -  dodaje nasz rozmówca.

Osoby, które chciałyby zabrać ze sobą do domu światełko proszone są o przyniesienie ze sobą do kościoła świeczek. Ogień będzie można także zabrać do swoich domów 18 grudnia  z kieleckiego Rynku.

Akcję „Betlejemskie Światło Pokoju” zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych i potrzebujących.

Polscy harcerze w betlejemskiej sztafecie uczestniczą od 1991 roku. Przekazanie ognia odbywa się naprzemiennie, raz na Słowacji, raz w Polsce.

Reklama