Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Ostrowca

Data publikacji: 13.12.2016 15:04
Kategoria: Wiadomości z regionu
13.12.2016. Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Ostrowca

13.12.2016. Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Ostrowca
Fot. Radio Kielce

Ostrowieccy harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego będą w niedzielę na Rynku rozdawać Betlejemskie Światło Pokoju, które jest symbolem pokoju i ciepła rodzinnego. W tym roku jest ono przekazywane pod hasłem "Odważnie nieśmy pokój".

Jak mówi Dariusz Czupryński, komendant ostrowieckiego hufca, światło  symbolizuje pokój, który powinien nam towarzyszyć  szczególnie w czasie świąt.

Harcerze będą roznosić światełko do szkół, w których działają, do instytucji, urzędów, a także do osób samotnych. Płomień będzie można także odpalić w ostrowieckich parafiach, ponieważ także tam dotrze płomyk zapalony w Grocie Narodzenia w Betlejem. Spotkanie, podczas którego będzie można także połamać się opłatkiem i złożyć życzenia rozpocznie się o w niedzielę, 18 grudnia o godzinie 15.00 na ostrowieckim Rynku.

Akcja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju została zapoczątkowana w 1986 roku przez austriackich skautów, którzy przywieźli płomień z betlejemskiej Groty Narodzenia Pańskiego do katedry wiedeńskiej. Stamtąd, dzięki skautom, płomień dociera do innych krajów Europy. Z Polski światło trafi na Ukrainę, Białoruś, do Niemiec, Rosji, Danii i na Litwę.

Polscy harcerze uczestniczą w wielkiej sztafecie przekazywania betlejemskiego światła pokoju od 1991 roku.

Reklama