Muzeum hutnictwa w rękach gminy Nowa Słupia

Data publikacji: 15.12.2016 18:06
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Dymarki Świętokrzyskie w Nowej Słupi. Muzeum Starożytnego Hutnictwa im. Mieczysława Radwana

Dymarki Świętokrzyskie w Nowej Słupi. Muzeum Starożytnego Hutnictwa im. Mieczysława Radwana
Fot. Krzysztof Żołądek / Radio Kielce

Naczelna Organizacja Techniczna przekazała gminie Nowa Słupia Muzeum Starożytnego Hutnictwa. Działka i budynek muzeum zostały przejęte nieodpłatnie. Z informacji przekazanych przez NOT wynika, że utrzymanie instytucji kosztuje ok. 100 tys. zł rocznie. Gmina Nowa Słupia zabezpieczyła tę kwotę w budżecie na nadchodzący rok.

Od nowego sezonu turystycznego muzeum będzie połączone z Centrum Kulturowo-Archeologicznym. W planach jest m.in. wspólny bilet, którego cena nie ulegnie zmianie w stosunku do obecnej. Przygotowywany jest też projekt, który zakłada rozbudowę i modernizację muzeum. Zakłada on stworzenie nowoczesnej przestrzeni ekspozycyjnej dla prezentowanych obiektów i poszerzenie wystawy – mówi Piotr Sepioło, dyrektor Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich. Muzeum posiada ok. 200 metrów powierzchni użytkowej. W planach jest rozbudowanie go do tysiąca metrów kwadratowych. Wprowadzone mają być nowoczesne rozwiązania multimedialne, w tym hologramy. Multimediom nadal będą towarzyszyć pozostałości po starożytnym hutnictwie, m.in. żużle, które są ewenementem w skali świata.

Gmina do końca lutego złoży wniosek o dofinansowanie prac z pieniędzy unijnych dla województwa świętokrzyskiego. Inwestycja może kosztować ok. 4 milionów złotych. Aktualnie w Muzeum w Nowej Słupi pracują 2 osoby. Instytucja jest czynna 7 dni w tygodniu od 9.00 do 17.00 .

Naczelna Organizacja Techniczna zapowiadała, że z powodu trudnej sytuacji finansowej do końca roku przekaże samorządom wszystkie filie Muzeum Techniki i Przemysłu w Warszawie. W województwie świętokrzyskim poza Nową Słupią są to także Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi i Zabytkowa Kuźnia Wodna w Starej Kuźnicy. Burmistrz Końskich Krzysztof Obratański poinformował, że do przejęcia obu obiektów dojdzie prawdopodobnie na początku przyszłego roku. Sprawne przejęcie utrudnił fakt, że NOT nie ma praw własności, a jedynie prawo do użytkowania obiektu w Starej Kuźnicy.

Reklama