Piece węglowe nadal będą wymieniane

Data publikacji: 16.12.2016 12:58
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.12.2016 Starachowice. Komin. Kominy. Dym z komina. Smog.

14.12.2016 Starachowice. Komin. Kominy. Dym z komina. Smog.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Samorząd Kielc będzie kontynuować w przyszłym roku program wymiany pieców węglowych, na bardziej ekologiczne. Na razie, nie wiadomo jednak jak będzie wyglądać jego finansowanie. Być może będzie to pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, albo pieniądze z budżetu miasta. Wysokość dotacji dla mieszkańców wyniesie prawdopodobnie od 3 do 5 tysięcy złotych. Decyzja zostanie podjęta na początku przyszłego roku.

Urzędnicy chcą też pomóc tym mieszkańcom, których nie stać na wkład własny, czyli na zakup nowego urządzenia grzewczego - informuje Grzegorz Wnuk, dyrektor Wydziału Zarządzania Energią w ratuszu. - Trzeba będzie przeanalizować, w jaki sposób to zrobić. Być może uda się znaleźć rozwiązanie wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie - mówi.

W tym roku program nie był realizowany, ponieważ Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska nie przyznawał dotacji na ten cel. Pod koniec listopada, okazało się jednak, że znajdzie się pula pieniędzy na dofinansowanie wymiany pieców. Samorządy miały jednak zaledwie trzy tygodnie na przekazanie informacji mieszkańcom, zrobienie naboru i rozliczenie wszystkich faktur. Nie było to możliwe do zrealizowania, dlatego miejscy urzędnicy nie skorzystali z tej propozycji.

Dotychczas przez dwa lata wymienionych zostało 277 pieców węglowych, które zastąpione zostały urządzeniami gazowymi, kolektorami słonecznymi lub pompami ciepła.

Tagi do tego wpisu
Reklama