„Ostrowieccy Patrioci” zadbają o pamięć o bohaterach i historyczne miejsca

Data publikacji: 02.02.2017 13:47
Kategoria: Wiadomości z regionu


Fot. Radio Kielce

W Ostrowcu rozpoczęło działalność stowarzyszenie „Ostrowieccy Patrioci”. Zrzesza ono 17 osób, których celem jest edukowanie i utrwalanie pamięci o bohaterach oraz troska o ważne miejsca historyczne.

Michał Ślusarz, założyciel ugrupowania, ma nadzieję, że w szeregi stowarzyszenia będą wstępować kolejne osoby, które patriotyzm traktują jako obowiązek. Jak dodaje, pomysł utworzenia zgrupowania zrodził się po ponownym odkryciu naszej historii szczególnie dotyczącej II wojny światowej oraz działalności podziemia niepodległościowego po 1945 roku. Bohaterowie tamtych czasów, którzy poświęcili swoje życie dla Ojczyzny stali się dla niego inspiracją do działania.

Stowarzyszenie zrzesza osoby w różnym wieku. Jednym z członków jest Maria Kobus, której ojciec oraz wujowie byli żołnierzami Armii Krajowej.

- Gdy dowiedziałam się, że w Ostrowcu działa taka organizacja patriotyczna, zaczęłam się nią interesować, a ponieważ spodobało mi się to co robią, przyłączyłam się jako jedyna emerytka. Jak dodaje ważne jest pielęgnowanie pamięci historycznej i tradycji narodowo-wyzwoleńczych – mówi Maria Kobus.

„Ostrowieccy Patrioci” aktywnie uczestniczą w ogólnopolskich akcjach charytatywnych, jak na przykład akcja „Rodacy Bohaterom”, która jest prowadzona przez stowarzyszenie „Odra-Niemen”. Polega ona na zbieraniu funduszy i darów dla byłych żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych żyjących obecnie na Ukrainie, Białorusi i Litwie. „Ostrowieccy Patrioci” podczas akcji trwającej na przełomie grudnia i stycznia uzbierali 460 kilogramów żywności oraz prawie 5 tys. zł.

Kolejnym zadaniem będzie zorganizowanie uroczystych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się pierwszego marca.

Podobne wiadomości
Reklama