UJK bez prawa doktoryzowania na pedagogice

Data publikacji: 16.02.2017 14:59
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu


Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Wydział Pedagogiczny i Artystyczny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego stracił prawo nadawania stopnia doktora na kierunku pedagogika.

Uprawnienia odebrała kieleckiej uczelni Centralna Komisja do spraw Stopni i Tytułów.

Profesor Sławomir Koziej, dziekan wydziału informuje, że zdaniem komisji jakość prac doktorskich, które powstały w ostatnich latach na Wydziale Pedagogicznym i Artystycznym była zbyt niska.

- Swego czasu, komisja poprosiła nas o przesłanie pięciu wybranych przez nich prac doktorskich. Nie stwierdzili uchybień formalnych, co jest dla nas najważniejsze, ale zakwestionowali metodologię prac. Naszym zdaniem jest to kwestia dyskusyjna - twierdzi dziekan Wydziału Pedagogicznego i Artystycznego UJK.

Profesor Sławomir Koziej nie ukrywa, że jest zaskoczony, iż Centralna Komisja do spraw Stopni i Tytułów tak radykalnie oceniła wydział. Jak twierdzi, kielecka uczelnia nie miała nawet możliwości złożenia wyjaśnień w tej sprawie. Podkreśla, że recenzentami prac doktorskich były często osoby z innych szkół wyższych w kraju.

Dziekan zapowiada, że UJK nie zamierza bez walki oddać prawa do doktoryzowania pedagogów.

- Na pewno poprosimy o ponowne rozpatrzenie sprawy. Mamy na to 14 dni. Jak dalej się to potoczy, trudno przewidzieć, ale recenzenci, którzy pozytywnie opiniowali pracę na pewno mieliby dużo na ten temat do powiedzenia - uważa profesor Sławomir Koziej.

Prace, których jakość zakwestionowała Centralna Komisja do spraw Stopni i Tytułów pochodzą z lat 2012 oraz 2014. Wydział Pedagogiczny i Artystyczny uzyskał uprawnienia nadawania tytułu doktora w 2007 roku. Od tamtego czasu prace doktorskie obroniło ponad 30 naukowców. 

Tagi do tego wpisu
Reklama