Chcą poprawić jakość powietrza i ograniczyć smog

Data publikacji: 16.02.2017 16:20
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Gaz, kuchenka gazowa

Gaz, kuchenka gazowa
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Kielcach od 1 marca będzie przyjmował wnioski o dotację na wymianę pieców węglowych. Podstawowym celem programu „Zorza” jest poprawa jakości powietrza i ograniczenie zjawiska smogu.

Poza tym, nowoczesne urządzenia grzewcze są korzystniejsze ze względów ekonomicznych- informuje Marek Gos wiceprezes wojewódzkiego funduszu. Dotacja wynosi 25% kosztów demontażu starego pieca, zakupu nowego i montażu. Nie będzie to jednak więcej niż 3 tysiące złotych w przypadku kotłów czwartej generacji i 4 tysięcy złotych jeśli chodzi o kotły piątej generacji. Do Funduszu należy dostarczyć fakturę zakupu, oświadczenie o zamontowaniu nowego źródła ciepła i na tej podstawie w ciągu miesiąca udzielona zostanie dotacja. O dotację mogą się starać również osoby, które podłączą swój lokal do sieci ciepłowniczej lub gazowniczej.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska oferuje również program pożyczkowy. Oprócz wymiany pieców, obejmuje on kompleksową termomodernizację budynku. Pożyczkę można zaciągnąć maksymalnie na osiem lat. Po trzech latach 25% ulega umorzeniu. Można z niej sfinansować 95% inwestycji. Oprocentowanie wynosi 2,5% w skali roku.

Na obydwa programy przeznaczono 10 milionów złotych. Program wymiany pieców zamierzają kontynuować również władze Kielc. Urzędnicy kończą opracowywanie zasad na jakich będzie można uzyskać dotacje- informuje Grzegorz Wnuk, dyrektor wydziału zarządzania energią w ratuszu. Rozpatrywane są możliwości dopłat do wymiany źródła energii lub podłączenia się do sieci ciepłowniczej miasta.

W 2014 i 2015 roku z programu skorzystało 280 osób. W ubiegłym roku nie był on prowadzony, ponieważ Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska na przyznanie dotacji zdecydował się dopiero pod koniec roku i nie było szans na zrealizowanie i rozliczenie programu w ciągu kilku tygodni.

Tagi do tego wpisu
Reklama