„Naukobus” z „Kopernika” odwiedził Busko

Data publikacji: 20.02.2017 17:56
Kategoria: Wiadomości z regionu
20.02.2017 Busko-Zdrój.

20.02.2017 Busko-Zdrój. "Naukobus" Centrum Nauki „Kopernik” zawitał dzisiaj do Szkoły Podstawowej nr 3.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jak w praktyce działa Twierdzenie Pitagorasa i czym jest opór powietrza - tego m.in. mogli się dziś dowiedzieć uczniowie buskich szkół. Wszystko w ramach przyjazdu „Naukobusu”, który odwiedził Szkołę Podstawową nr 3.

Projekt powstał we współpracy Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Centrum Nauki „Kopernik”. Jego zadaniem jest popularyzacja nauki w małych miejscowościach. „Naukobus” wędruje po Polsce z 15 eksponatami, które w przystępny sposób przybliżają wiedzę z zakresu fizyki, chemii, matematyki i biologii.

Marek Madetko, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Busku - Zdroju podkreślił, że ekspozycję obejrzało ponad 600 uczniów z buskich szkół. W większości byli to uczniowie klas 4-6, ale nie zabrakło gimnazjalistów i uczniów młodszych klas. Dodaje, że „Naukobus” odwiedził Busko dzięki staraniom Posła Michała Cieślaka.

- Eksponaty pokazują najmłodszym uczniom, że nauki ścisłe nie muszą być nudne i że biologia, fizyka czy chemia mogą również bawić i zaskakiwać. Jeden z modeli przedstawia kwadraty wypełnione wodą, obrysowane na bokach trójkąta prostokątnego. Ciecz z przeciwprostokątnej przelewa się do dwóch kwadratów zbudowanych na przyprostokątnych. Dzięki temu możemy zobaczyć jak w praktyce działa Twierdzenie Pitagorasa - tłumaczy Grzegorz Łubieński Animator z Centrum Nauki „Kopernik”.

Szkoła Podstawowa nr 3 była 10 w Polsce, którą odwiedziło nowoczesne laboratorium mobilne. Jutro „naukobus” odwiedzi Rataje Słupskie w gminie Pacanów, a za kilka miesięcy pojawi się w powiecie koneckim.

Magdalena Nowak

Reklama