Radio Kielce dba o serca słuchaczy

Data publikacji: 04.03.2017 06:58
Autor: Karol Żak , Monika Miller / Kategoria: Zdrowie
04.03.2017 Biała Sobota w Radiu Kielce

04.03.2017 Biała Sobota w Radiu Kielce
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Pod hasłem „Zadbaj o swoje serce” w naszej rozgłośni odbyła się Biała Sobota. Osoby, które wcześniej zapisały się na wizytę, mogły uzyskać porady specjalistów ze Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii.

Lekarze dyżurujący w Radiu Kielce stwierdzili, że takie akcje są bardzo potrzebne, tym bardziej, że w poważniejszych przypadkach, po konsultacji, chorzy są kierowani na specjalistyczne badania. Jak poinformował doktor Michał Bączek ze Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii - pacjenci najczęściej zgłaszali się z dolegliwościami bólowymi w klatce piersiowej i zaburzeniami rytmu serca. Prosili także o pomoc doraźną, dotyczącą innych dolegliwości związanych z układem sercowo- naczyniowym.

Jak informuje dr Marcin Siuda ze Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii - na konsultacje zgłaszali się pacjenci nie tylko z problemami kardiologicznymi. - Pacjenci pytali o powody bólu w klatce piersiowej oraz dolegliwości gastryczne oraz diabetologiczne - powiedział Marcin Siuda. - Aby mieć zdrowe serce, należy przede wszystkim prowadzić zdrowy tryb życia. Powinniśmy uprawiać sport oraz zachować umiar w jedzeniu - dodał. Lekarz radzi, aby badania kontrolne wykonywać minimum raz w roku. 

Na miejscu można było zmierzyć ciśnienie krwi i poziom cukru. Osoby, które przyszły do naszej siedziby przy ulicy Radiowej 4 bardzo chwaliły taką możliwość zbadania swojego stanu zdrowia.

- Do lekarzy są bardzo długie kolejki oczekiwania. Można oczywiście iść prywatnie, ale wtedy trzeba zapłacić, a nie każdy może sobie na to pozwolić. Jestem po zabiegu na serce, a wizytę mam umówioną dopiero 11 kwietnia, nie mogę tyle czekać - mówiła jedna z pacjentek. Wtórowała jej druga - mam wysokie ciśnienie i arytmię serca, a termin do kardiologa mam wyznaczony dopiero za rok. Bardzo dobrze, że Radio Kielce zorganizowało taką akcję - chwalili. Jeden z naszych słuchaczy, który skorzystał z porady lekarskiej, powiedział, że zwłaszcza starsze osoby powinny kontrolować swoje serce i ciśnienie. 

Podczas konsultacji można było zmierzyć ciśnienie i poziom cukru we krwi. Pomiarów dokonywali studenci Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jak stwierdzili, u wielu badających się osób wykryto nieprawidłowe wartości ciśnienia i natychmiast były one kierowane do kardiologa. Ich zdaniem, takie badania powinno się wykonywać minimum raz w roku.

Jak informuje Magdalena Sitek, koordynator akcji - podczas Białej Soboty udało się pomóc 60 osobom. - Mówię pomóc, bo te konsultacje okazały się strzałem w dziesiątkę, z czego się bardzo cieszymy. Pacjenci wychodzili zadowoleni. Pojawiały się sygnały, że zaczną oni chodzić do tych lekarzy, u których byli na dzisiejszych konsultacjach - powiedziała Magdalena Sitek.

Porady medyczne będą udzielane w Radiu Kielce w każdą pierwszą sobotę miesiąca do czerwca włącznie. Informacje o dyżurujących specjalistach będziemy podawali na bieżąco. Niezależnie od tematyki konsultacji, zawsze będzie można zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi i poziom cukru.

Tagi do tego wpisu
Reklama