W muzeum grają w szachy

Data publikacji: 05.03.2017 11:34
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
05.03.2017 Kielce. Muzeum Zabawek i Zabawy. Szachowy turniej dla dzieci

05.03.2017 Kielce. Muzeum Zabawek i Zabawy. Szachowy turniej dla dzieci "Słodki Szach".
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Około 40 zawodników od 4. do 15. roku życia rywalizuje dziś w Kielcach w turnieju szachowym.

Spotkanie zorganizował Ludowy Uczniowski Katolicki Klub Sportowy. Na rozegranie każdej partii zawodnicy mają 20 minut. Prezes organizacji Anna Kot podkreśla, że szachy są bardzo rozwijające, a gry uczą się już dzieci od 3 roku życia, które na początku są zapoznawane z podstawowymi ruchami w formie zabawy.

Gra w szachy ma wielkie znaczenie w późniejszym funkcjonowaniu dzieci. Rozwija m.in. orientację przestrzenną, logikę i inteligencję. Wszyscy podopieczni klubu, którzy zdobywają wyższe pułapy szachowe, mają też bardzo dobre wyniki w nauce. Gra polega na przewidywaniu i rozwiązywaniu zagadek oraz trudności, dzięki czemu człowiek łatwiej radzi sobie w trudnych sytuacjach życiowych.

10-letnia Katarzyna Karyś nauczyła się grać 5 lat temu, w zerówce. Przyznaje, że szachy pomogły jej w nauce, szczególnie matematyki, w której jest coraz lepsza.

12-letni Kacper i 10-letni Przemek podkreślają, że w szachach najważniejsza jest strategia. Trzeba się dobrze zastanowić nad każdym ruchem. Warto też obmyślić strategię wcześniej. Przemek przyznaje, że czasem przygotowywał plan w domu, dzięki czemu na turniejach łatwiej wygrywał z przeciwnikami.

Turniej szachowy odbywa się w Muzeum Zabawek i Zabawy. Najlepsi uczestnicy dostaną puchary i nagrody rzeczowe. W ciągu roku Ludowy Uczniowski Katolicki Klub Sportowy organizuje ok. 15 turniejów szachowych. Kolejny odbędzie się 19 marca w Morawicy. Chętni mogą też skorzystać w klubie ze szkolenia z gry w szachy.

Reklama