W ciąży nie wolno zapominać o ruchu

Data publikacji: 06.03.2017 15:45
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie


Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

W naszym codziennym życiu bardzo ważny jest ruch, aktywność fizyczna. Specjaliści zalecają przynajmniej półgodzinny spacer codziennie. Ruch jest bardzo ważny także dla kobiet w ciąży. Na ten temat rozmawiamy z Małgorzatą Góźdź – Morawską, instruktorką fitness.

- W ciąży bardzo istotna jest aktywność fizyczna. Tymczasem niektóre przyszłe mamy obawiają się, ze ruch może zaszkodzić ich dziecku. Czy słusznie?

Nie, to błędne przekonanie. Ruch w ciąży może na pewno pomóc. Natomiast każda z kobiet, która jest w stanie błogosławionym powinna pójść do swojego ginekologa i zapytać, które sporty przez najbliższe miesiące będzie mogła uprawiać. Ponadto wiele kobiet w pierwszym trymestrze ciąży nie czuje się najlepiej. Pojawiają się u nich zawroty głowy, mdłości, czy ogólne zmęczenie i senność. Wówczas odradzam ćwiczenia, trzeba ten okres po prostu przeczekać.

- Jakie schorzenia u kobiet w ciąży wykluczają u nich aktywność fizyczną?

Nie ma takich schorzeń, które całkowicie wykluczałyby możliwość jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Oczywiście są takie dolegliwości, które są przeciwwskazaniem. To np. duże obrzęki, choroby serca, nadciśnienie. Jednak, tak jak już wcześniej mówiłam, każda z pań powinna się zgłosić do swojego lekarza i zapytać, które formy ruchu w jej stanie są wskazane, a których powinna unikać.

- Ćwiczenia fizyczne niwelują wiele dolegliwości okresu ciąży. Jakie?

To m.in. obrzęki, żylaki, ogólne zmęczenie czy rozdrażnienie, a także bóle w okolicy lędźwiowo – krzyżowej kręgosłupa, na które narzeka wiele kobiet w ciąży.

- Jakie ćwiczenia poleca Pani dla kobiet w ciąży? Które wybrać, by przyniosły konkretne korzyści?

Każda kobieta powinna zestaw ćwiczeń dobrać pod swój stan zdrowia, ale na pewno korzystne będą ćwiczenia rozciągające, pilates, ćwiczenia na dużych piłkach, czy nawet zwykłe wymachy rąk i nóg. Polecam także spacer, bo to jedna z najlepszych form aktywności w ciąży. Również pływanie pozytywnie wpłynie na zdrowie i samopoczucie zarówno kobiety, jak i jej dziecka.

- Bardzo istotną kwestią jest to, czy przyszła mama ćwiczyła już wcześniej, czy też będąc w ciąży chce dopiero zacząć.

Jeżeli ćwiczyła wcześniej, warto zmniejszyć intensywność oraz wprowadzić specjalne ćwiczenia, które przygotują do porodu. Natomiast jeżeli nie ćwiczyła przed zajściem w ciążę, należy rozpocząć dopiero po pierwszym trymestrze ciąży od lekkich ćwiczeń. Najważniejsze jest to, by przyszła mama czerpała radość z aktywności fizycznej.

Tagi do tego wpisu
Reklama