Niewydolność serca - dlaczego nie da się jej wyleczyć?

Data publikacji: 07.03.2017 14:16
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
kardiolog dr Jarosław Kossak

kardiolog dr Jarosław Kossak
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Niewydolność serca to choroba, z którą pacjent będzie się mierzył do końca życia- powiedział na naszej antenie dr n. med. Jarosław Kossak kardiolog. Gość „Czasu na zdrowie” zaznaczył, że ta groźna dolegliwość może dotykać zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

Definiując niewydolność serca doktor Kossak wyjaśnił, że jest to cały zespół objawów związany z uszkodzeniem serca jako pompy.

Do uszkodzenia serca mogą prowadzić różne przyczyny i choroby. Można się także z nią urodzić ale tylko w przypadku wrodzonych wad serca.

Do uszkodzenia serca i tym samym niewydolności mogą prowadzić między innymi:
-choroba wieńcowa,
-nadciśnienie tętnicze krwi,
-otyłość,
-niewłaściwy tryb życia (zła dieta, mało ruchu),
-palenie papierosów,

Jak zaznacza dr Jarosław Kossak –niewydolności serca nie wolno bagatelizować. Uszkodzony mięsień sercowy może stanowić zagrożenie dla życia. Obecnie medycyna jest na takim poziomie, że nie jest w stanie wyleczyć niewydolności serca.

Można jedynie zatrzymać chorobę i robić wszystko, by nie doszło do pogorszenia stanu zdrowia.
Leczenie niewydolności serca należy zacząć od wyeliminowania czynników ,które do niej doprowadziły. I tak w przypadku nadciśnienia należy zacząć je skutecznie leczyć, w razie otyłości zrzucić nadprogramowe kilogramy, doprowadzić do właściwego poziomu cholesterolu oraz cukru w organizmie.

Jak zaznacza dr Kossak pacjent z niewydolnością serca musi cały czas współpracować z lekarzem i być pod stała opieką specjalisty.

Niezależnie od wieku i płci chorzy powinni być aktywni fizycznie i zawodowo.

Tagi do tego wpisu
Reklama