Klasztor i opactwo z regionu w elicie polskich zabytków!

Data publikacji: 08.03.2017 17:55
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
22.10.2016 Święty Krzyż. Klasztor nocą.

22.10.2016 Święty Krzyż. Klasztor nocą.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Klasztor na Świętym Krzyżu i Opactwo Cystersów w Wąchocku zostaną w przyszłą środę wpisane na listę Pomników Historii. Rozporządzenie w tej sprawie podczas uroczystego spotkania podpisze 15 marca prezydent RP Andrzej Duda. Lista, na której znajduje się obecnie 60 obiektów, zostanie tego dnia poszerzona o kolejnych 10. Miejsce na niej, to najwyższe krajowe wyróżnienie zabytków, które dotąd w województwie świętokrzyskim posiadały tylko Krzemionki. Uprawnia ono także do ubiegania się o wpis na światową listę dziedzictwa UNESCO.

- Ten wpis jest wielkim wyróżnieniem dla Świętego Krzyża - mówi superior klasztoru oblatów o. Zygfryd Wiecha. Dodaje, że przy ocenie brano pod uwagę walory architektoniczne oraz całe dziedzictwo i historię Św. Krzyża, która zawsze splatała się z historią Polski. Ojciec ma nadzieję, że wpis poza ogromnym prestiżem pomoże też w uzyskaniu wsparcia na dalsze prace renowacyjne. Nakreślone zadania są dopiero na półmetku. Kolejne planowane prace będą bardzo kosztowne. Oblaci chcą m.in. stworzyć instytut dialogu kultur i religii, którego elementem ma być muzeum poświęcone historii Świętego Krzyża. O. Zygfryd Wiecha ma nadzieję, że wpis na listę Pomników Historii będzie dodatkowym atutem dla składanych przez oblatów wniosków o wsparcie prac.

Na listę Pomników Historii trafi także Opactwo Cysterskie w Wąchocku. W tym roku przypada 838. rocznica jego fundacji. Jest to perła architektury romańskiej w Polsce i Europie, ważna nie tylko z punktu widzenia kultury, ale także wiary i patriotyzmu. Opactwo było zawsze ważne dla miejscowej ludności, tworzyło miejsca pracy i wspólnie z ludźmi przeżywało trudne momenty w historii kraju. Było wielokrotnie palone i grabione przez najeźdźców - mówi opat o. Eugeniusz Augustyn. Ta nobilitacja obiektu wskazuje, że powinno to być miejsce nauki historii dla kolejnych pokoleń. Najstarsze elementy opactwa pochodzą z XII i XIII wieku. Są to m.in. kapitularz, dormitorium, krużganki, refektarz i kościół, a także liczne zbiory muzealne.

Na wpis na listę Pomników Historii oczekują także kolejne zabytki z województwa świętokrzyskiego. Są to Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, pokamedulski zespół klasztorny Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach i zespół katedralny w Sandomierzu.

Reklama