Innowacyjne Iwaniska - w gminie ma powstać farma słoneczna

Data publikacji: 24.02.2013 18:11
Kategoria: Wiadomości z regionu

Pierwsza w regionie świętokrzyskim, a druga w kraju elektrownia słoneczna ma być uruchomiona w gminie Iwaniska. To najczystszy sposób produkcji energii, która jest wytwarzana nawet w pochmurne dni i nocą. Jeżeli negocjacje z odbiorcą, czyli koncernem PGE zakończą się w najbliższym czasie, to jeszcze w tym roku w okolicach Woli Jastrzębskiej, mogłaby rozpocząć się instalacja baterii słonecznych.

Farma ma powstać na najmniej żyznych glebach, czyli IV i V klasy, które najczęściej nie są uprawiane. Gmina przygotowała już zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego dla tych terenów, zostały one skanalizowane, wyremontowano drogę. Samorządowcy z Iwanisk zachęcają potencjalnych inwestorów do otwierania działalności w tych typowo rolniczych okolicach. Marek Staniek, wójt Iwanisk twierdzi, że to najlepsza droga do poprawienia standardu życia mieszkańców gminy.

Inwestorem jest przedsiębiorca ze Śląska. Przy wyborze lokalizacji farmy, ważne są trzy czynniki: baterie fotowoltaiczne muszą być rozmieszczone na płaskim terenie i słabych jakościowo gruntach, zachowana musi być także odpowiednia odległość od linii średniego napięcia. Budowa farmy słonecznej nie powoduje prawie żadnych negatywnych oddziaływań na środowisko naturalne. Wojciech Kielisz, przedstawiciel inwestora wyjaśnia, że teren pod solarami może być wykorzystywany nawet do uprawy zielonek dla zwierząt.

Pierwsza w regionie elektrownia słoneczna będzie miała powierzchnię 4 hektarów i ma dostarczać około 2 megawatów energii w ciągu doby. W sumie, w powiecie opatowskim ma powstać pięć farm fotowoltaicznych, a łączna powierzchnia rozmieszczenia baterii słonecznych ma wynieść 20 ha.              

Teresa Czajkowska

Reklama