Rak piersi - wcześnie wykryty może być całkowicie wyleczony

Data publikacji: 22.03.2017 15:12
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
22.03.2017 Kielce. Dr nauk medycznych Agnieszka Florek

22.03.2017 Kielce. Dr nauk medycznych Agnieszka Florek
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Rak piersi to nowotwór, który najczęściej atakuje kobiety. Wcześnie wykryty daje jednak duże szanse na wyleczenie. O chorobie, czynnikach ryzyka wywołujących raka piersi oraz leczeniu, rozmawiamy z dr n. med. Agnieszką Florek– specjalistą radioterapeutą onkologicznym z ŚCO.

-Dlaczego tak dużo kobiet choruje na raka piersi?

Jednym z głównych powodów, choć może trudno w to uwierzyć jest rozwój cywilizacyjny. Na szczęście wraz ze wzrostem zachorowalności od lat wzrasta także przeżywalność. 25% pań, u których rozpoznano jakiekolwiek nowotwory ma właśnie raka piersi. Aktualnie w Polsce żyje 70 tysięcy kobiet z tym nowotworem. To dużo! Dlatego trzeba się regularnie badać bo nie jesteśmy w stanie inaczej ochronić się przed zachorowaniem na ten nowotwór, aczkolwiek są pewne czynniki ryzyka, które zwiększają zachorowalność.

-Jakie zatem czynniki zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi?

Zacznijmy od tego, że w przypadku raka piersi nie ma czegoś takiego jak pierwotna profilaktyka. Jest za to profilaktyka wtórna –czyli wczesne wykrycie.

Jeśli chodzi o czynniki ryzyka to:

-możliwość zachorowania na raka piersi wzrasta dwukrotnie  u pań palących papierosy (szczególnie w grupie do 44 roku życia),

-dwukrotnie wyższe ryzyko zachorowania jest u kobiet, u których w rodzinie notowano przypadki raka piersi,

-kobiety, które palą w trakcie ciąży narażają swoje córki na raka piersi,

-każdy rok wydłużenia urodzenia pierwszego dziecka także zwiększa ryzyko wystąpienia choroby,

-wiadomo także , że antykoncepcja nieznacznie wpływa na ryzyko rozwoju raka piersi, natomiast zastępcza terapia hormonalna może z czasem wpływać na wzrost zachorowalności,

-jeśli chodzi o raka piersi paradoksalnie im wyższy status społeczny, tym ryzyko zachorowania jest większe ( chodzi min. o dietę, która jest bogatsza w tłuszcze i węglowodany).

Czy jest jakiś konkretny sposób na badanie piersi?

Nie. Najważniejsze jest to, by robić to regularnie. Kobieta powinna znać swoje piersi. Nieważne czy będzie je badała z góry do dołu, czy od zewnątrz do wewnątrz-wszystko jedno. Istotne jest, by cała pierś była zbadana fragment po fragmencie. Należy pamiętać, że większość wyczuwalnych zmian (około 80%)  to nie nowotwory złośliwe. Niezależnie od tego każdą zmianę należy zawsze skonsultować z lekarzem. 

-Czy badanie mammografem jest niebezpieczne?

Nie. Kobieta co prawda podczas badania otrzymuje minimalną dawkę promieni X ,ale wszystko jest bezpieczne. Poza tym mammografy dzisiaj są zdecydowanie lepsze i bezpieczniejsze niż wiele lat temu. Wszystkie mammografy, które mamy w Świętokrzyskim Centrum Onkologii są cyfrowe i promieniowanie jest nieznaczne.

- Czy w przypadku raka piersi zawsze będzie radio i chemioterapia oraz zabieg usunięcia piersi ?

Nie, nie ma takiej zasady. Obecnie leczenie nowotworów piersi uzależnia się od tak zwanych czynników rokowniczych na bazie materiału pobranego podczas biopsji. Bierze się pod uwagę między innymi wiek pacjentki, status receptorowy, stopień zaawansowania choroby. U młodszych pań robi się także badania genetyczne, by sprawdzić czy nie mają zespołu genetycznego , który wpływałby na rodzaj leczenia. Na tej podstawie podejmuje się decyzję o rodzaju leczenia. Obecnie wykonuje się coraz więcej operacji oszczędzających piersi.

Tagi do tego wpisu
Reklama