Przewodnicy upamiętnili Jana Pawła II

Data publikacji: 02.04.2017 21:33
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Pomnik Jana Pawła II na placu obok katedry w Kielcach

Pomnik Jana Pawła II na placu obok katedry w Kielcach
Kielce / Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Przewodnicy Świętokrzyscy spotkali się na Cmentarzu Starym w Kielcach aby upamiętnić Jana Pawła II. W dwunastą rocznice śmierci Papieża-Polaka, wspólnie modlono się przed tablicą upamiętniającą zmarłych kolegów oraz honorowego Przewodnika Świętokrzyskiego - Jana Pawła II.

Przekazanie Ojcu Świętemu tytułu Honorowego Przewodnika Świętokrzyskiego nastąpiło podczas uroczystej Mszy św. na lotnisku w Masłowie, 3 czerwca 1991 r. Wraz z tytułem przekazano także m.in gobelin przedstawiający znaczek przewodnika świętokrzyskiego, a także akt nadania tytułu Honorowego Przewodnika Świętokrzyskiego, oprawiony w białą skórę z mosiężnymi okuciami.

To było niesamowite wrażenie – wspomina Ryszard Woszczyński, który wręczał papieżowi symboliczne dary. – Czułem się jak porażony prądem, to był paraliż. Miałem przygotowane krótkie przemówienie, ale czy udało mi się coś powiedzieć tego nie pamiętam. Dopiero kilkadziesiąt minut później zrozumiałem co się stało. – powiedział przewodnik.

Przypomniano także słowa, które przed zakończeniem mszy w Masłowie powiedział Jan Paweł II. „Otrzymałem dzisiaj Honorowy Tytuł Przewodnika po Górach Świętokrzyskich. Dobrze, że jest to tytuł honorowy. Góry Świętokrzyskie są nam wszystkim drogie także i przez pamięć tych, którzy w czasie ostatniej wojny nie składali broni, walcząc z okupantem. Wielu z nich oddało w tej walce życie za Ojczyznę. Góry Świętokrzyskie są dla mnie drogie dlatego, że są ziemią Świętego Krzyża.

Dobrze, że dostałem ten tytuł przewodnika. Czym bowiem ma być papież, jeżeli nie przewodnikiem po tajemnicy Świętego Krzyża? Tylko Krzyż jest mocą Bożą, mądrością Bożą jak powiedział św. Paweł. Więc dziękuję, będę się starał dalej być przede wszystkim pokornym sługą tej tajemnicy, a także, na ile mi pozwolą siły ducha, przewodnikiem po tej tajemnicy dla moich braci i sióstr, wszędzie, dokądkolwiek skieruje mnie moje posłannictwo"

Reklama