Mammografia to podstawowe nieinwazyjne badanie piersi

Data publikacji: 05.04.2017 14:07
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie


Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Badania profilaktyczne są niezwykle ważne i potrzebne. Ich systematyczne wykonywanie może uratować życie. Jednym z takich badań jest mammografia. Uznawana jest za najlepszą metodę wczesnego wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40. roku życia i za najskuteczniejsze badanie przesiewowe u kobiet w przedziale wiekowym 50 – 69 lat. O badaniach mammograficznych rozmawiamy z dr Tomaszem Dróżdżem, kierownikiem Zakładu Diagnostyki Obrazowej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

- Co to jest badanie mammograficzne?

To podstawowe nieinwazyjne badanie piersi, które przy użyciu niewielkiej dawki promieniowania rentgenowskiego uwidacznia w dwóch projekcjach każdą z piersi. Badanie przeprowadzane jest w komfortowych warunkach, trwa zaledwie do trzech minut.

- W jakim wieku kobieta powinna po raz pierwszy wykonać to badanie?

Program przesiewowy, w którym każda z kobiet w Polsce ma prawo do bezpłatnego raz na dwa lata badania obejmuje pacjentki między 50., a 69. rokiem życia. U kobiet po 50 roku życia i starszych ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta nawet dziesięciokrotnie w porównaniu z paniami młodszymi. Częściej natomiast mammografię powinny wykonywać kobiety, u których w rodzinie wystąpiła ta choroba.  Tu badanie powinno być wykonywane raz w roku.

- Czy badanie mammograficzne jest bezpieczne?

Co prawda generuje dawkę promieniowania, ale jest ona bezpieczna dla pacjentki. Nie ma żadnych dowodów, by to badanie wywoływało jakieś inne choroby. Ta dawka w aparatach cyfrowych, którymi dysponuje Świętokrzyskie Centrum Onkologii, jest więc zupełnie nieszkodliwa.

- Wiele kobiet obawia się tego badania, bo myśli że jest ono bolesne?

Są faktycznie panie, które podczas badania odczuwają dyskomfort, ból. Natomiast zawsze można, w przypadku dość wrażliwych piersi, poprosić technika który wykonuje to badanie, by użył nieco mniejszego nacisku niż to zwykle robi.

- Mammografia, to badanie nieinwazyjne. Natomiast badaniem inwazyjnym, pozwalającym wykryć raka piersi jest biopsja mammotomiczna.

Tak. To badanie jest jedną z najnowocześniejszych metod diagnozowania raka piersi. W sposób jednoznaczny potrafi zweryfikować każdą zmianę wykrytą w badaniu obrazowym, czyli mammograficznym lub USG. Dzięki biopsji mammotomicznej w ciągu kilkunastu minut, za pomocą jednego nakłucia można pobrać kilka fragmentów tkanki do badania histopatologicznego. Zabieg ten przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, także jest bezbolesny dla pacjentki.

Jednak ja zawsze powtarzam, że najważniejsze jest samobadanie piersi. Bo nawet jeżeli, np. podczas kąpieli, kobieta wykryje w piersi guzek, to im szybciej się do nas zgłosi, tym szanse na jej wyleczenie są większe.

Tagi do tego wpisu
Reklama