Zmartwychwstanie Chrystusa symbolem zwycięstwa nad grzechem

Data publikacji: 16.04.2017 15:14
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Msza rezurekcyjna w poranek wielkanocny (16 kwietnia 2017 r.)

Kielce. Msza rezurekcyjna w poranek wielkanocny (16 kwietnia 2017 r.)
Fot. Bartłomiej Zapała / Radio Kielce

Wielkanoc to najważniejsze święto w kościele katolickim. Rozpoczyna je msza rezurekcyjna odprawianą o świcie dla uczczenia Zmartwychwstania Chrystusa. Święta Wielkanocne dla wiernych są radosne, ponieważ zmartwychwstanie Chrystusa jest symbolem Jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią. Osoby wychodzące z kieleckiej katedry podkreślały wagę świąt i to, że Chrystus został ukrzyżowany za nasze grzechy, ale zmartwychwstał i z tego należy się cieszyć.

Ksiądz Rafał Nowicki z kieleckiej Bazyliki Katedralnej podkreśla, że powinniśmy cieszyć się ze Zmartwychwstania Chrystusa i pamiętać, że my kiedyś podobnie jak On zmartwychwstaniemy, tak jak nam obiecał. Duchowny zaznacza, że siadając do świątecznego stołu nie możemy zapominać o duchowym wymiarze świąt. Bo czasem niestety staje się ważniejsze to życie materialne. Ksiądz Rafał Nowicki przytoczył słowa księdza Jana Twardowskiego, że „ważniejsze staje się przeżuwanie, a nie przeżywanie świąt”, a chodzi przede wszystkim o przeżycie duchowe.

Jak podają historycy Kościoła, pierwsza wzmianka o mszy św. rezurekcyjnej pochodzi z X wieku. Była ona odprawiona w Augsburgu w Niemczech. Obrzęd wywodzi się z misteriów średniowiecznych. W Polsce spopularyzowali go prawdopodobnie bożogrobowcy - miechowici, czciciele męki Chrystusa i Jego zmartwychwstania, sprowadzeni z Jerozolimy do Miechowa ok. 1163 roku.

Tagi do tego wpisu
Reklama