Odkryją kolejne tajemnice Karczówki

Data publikacji: 18.04.2017 13:39
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Kultura
Świętokrzyskie na Fali - Przybij Piątkę z Radiem Kielce - Karczówka Kielce.

Świętokrzyskie na Fali - Przybij Piątkę z Radiem Kielce - Karczówka Kielce.
Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Muzeum Historii Kielc wyda w tym roku drugi tom monografii poświęconej historii Karczówki. Na najbliższej sesji kieleccy radni zagłosują nad przyznaniem na ten cel prawie 78 tysięcy złotych. Dzięki tej publikacji będzie można się dowiedzieć m.in. w jakich książkach, wierszach, pamiętnikach, pracach naukowych i ikonografii pojawia się kielecka Karczówka. Zebrane zostaną wszystkie wzmianki i opinie kielczan o tym miejscu od momentu fundacji klasztoru po czasy współczesne.

O Karczówce pisał m.in. Stefan Żeromski, poeta Jan Gajzler i etnograf ks. Władysław Siarkowski. Część informacji dotyczących XVIII wieku pochodzi z materiałów Komisji Kruszcowej, która nadzorowała m.in. wydobycie rud ołowiu na Karczówce. Z kolei początek XIX wieku został udokumentowany wspomnieniami z założonej przez Stanisława Staszica Szkoły Akademiczno-Górniczej w Kielcach – mówi Jan Główka, dyrektor Muzeum Historii Kielc. Studenci tej uczelni co roku uczestniczyli w kieleckich, uroczystych obchodach Barbórki.

Autor II tomu monografii, prof. Stanisław Żak znalazł ciekawe materiały, dotyczące m.in. dorocznej procesji korpusu górniczego i studentów uczelni, która wyruszała z Rynku na Karczówkę. Informacje o kieleckim klasztorze pojawiają się także w związku z powstaniem styczniowym. W publikacji zostaną opisane znane i nieznane wątki związane z przemarszem ochotników z Białogonu na Karczówkę w styczniu 1863 roku. Z kolei z pamiętnika Tadeusza Włoszka, pierwszego kustosza muzeum Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Kielcach autor publikacji zaczerpnie opis potyczki strzelców Józefa Piłsudskiego z wojskami rosyjskimi, która odbyła się pod Karczówką podczas I wojny światowej.

Pierwszy tom monografii pt. „Dzieje Karczówki w Kielcach w latach 1624-2024” został wydany w 2016 roku. Jest dostępny m.in. w Muzeum Historii Kielc. Opowiada o wydarzeniach związanych z fundacją klasztoru oraz o działalności biskupa krakowskiego Marcina Szyszkowskiego. Kolejne tomy będą się ukazywać co rok, do 2024 roku. Wtedy przypada rocznica 400-lecia fundacji kościoła pw. Św. Karola Boromeusza na Karczówce – dodaje Jan Główka. W sumie powstanie osiem tomów, opisujących związki Kielc z Karczówką m.in. w aspekcie historycznym i gospodarczym. Będzie to pierwsze tak kompleksowe opracowanie dotyczące tego miejsca.

Nad monografią Karczówki pracuje zespół historyków, wśród których są dr Jerzy Michta, prof. Stanisław Żak, Anna Adamczyk, prof. Marta Pieniążek-Samek i Piotr Kardyś.

Tagi do tego wpisu
Reklama