Książki w internecie. Kielecka biblioteka wyróżniona

Data publikacji: 18.04.2017 20:36
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Państwowe Wydawnictwo Naukowe przyznało Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach 1. miejsce za promowanie czytelnictwa online. W instytucji co roku rośnie liczba publikacji udostępnianych przez Internet oraz liczba czytelników, którzy chcą z nich korzystać. W tym roku biblioteka udostępnia ponad 1 530 tytułów, o 200 więcej niż rok temu. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku kilkukrotnie wzrosła także liczba logowań - mówi Główny Bibliotekarz Jadwiga Zielińska.

Zwiększyła się też liczba wirtualnych wypożyczeń z 1 597 do 3 600 w pierwszym kwartale roku. Coraz więcej czytelników chce też uzyskać dostęp do zbiorów dostępnych online. Biblioteka wydała w tym roku też dwa razy więcej bezpłatnych kodów umożliwiających korzystanie z e-książki.

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej 99% czytelników korzystających z e-booków, to studenci i pracownicy naukowi. Najwięcej odsłon mają publikacje dotyczące medycyny. Użytkownicy sięgają też chętnie po książki związane z prawem, pedagogiką i zarządzaniem. Dlatego biblioteka udostępnia online głównie literaturą naukową i popularnonaukową, a nie beletrystykę - dodaje Jadwiga Zielińska. Był taki rok, kiedy instytucja zwiększyła liczbę książek do poczytania w wolnym czasie, ale zainteresowanie nimi było niewielkie.

Udostępnianie dużej liczby tytułów online jest możliwe m.in. dzięki współpracy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach z 13 bibliotekami w regionie w ramach tzw. „świętokrzyskiej e-czytelni”. Oferta książek dostępnych online zmienia się każdego roku, na podstawie analizy zainteresowania użytkowników.

adv adv
Wiadomości
Reklama