Oszuści oferują... książki telefoniczne

Data publikacji: 21.04.2017 18:48
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu


Fot. Wikipedia

Uwaga na oszustów, którzy oferują tym razem... zakup książki telefonicznej. Jedną z ofiar takiego przestępstwa została pani Maria z Kielc. W listopadzie do kobiety zadzwoniła konsultantka z propozycją zakupu skryptu za 50 złotych. Miały znajdować się w nim w numery do wszystkich lekarzy, przychodni i szpitali w województwie świętokrzyskim, a także godziny ich pracy.

Pani Maria zamówiła książkę, ponieważ często korzysta z pomocy specjalistów. Paczkę od kuriera dostała 6 miesięcy później. Zapłaciła 77 złotych – Okazało się jednak, że w książce są numery telefonów do lekarzy, ale tylko z małych miast, które nie znajdują się w województwie świętokrzyskim. "Skrypt nie zawiera porad prawnych, adresów ani numerów do interesujących mnie instytucji – żali się pani Maria. Kobieta nie dostała potwierdzenia zakupu. Ponadto na odwrocie książki nie ma podanego wydawnictwa, a numer kontaktowy jest niedostępny.

Mariusz Burchart, zastępca Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej przypomina, że powinniśmy zawsze sprawdzać firmy z którymi zawieramy umowy. – Musimy znać ich podstawowe dane, takie jak adres czy numery telefonów. Kiedy pojawia się u nas kurier z przesyłką nie bójmy się go wylegitymować – mówi Mariusz Burchart. Specjalista przypomina, że na zwrot zakupów, które zamówiliśmy przez Internet lub telefonicznie mamy 14 dni i nie musimy podawać przyczyny. Jeżeli podejrzewamy, że padliśmy ofiarą oszustwa powinniśmy zgłosić to na policję.

Tymczasem dwie próby wyłudzenia pieniędzy znaną już metodą „na wnuczka” odnotowali dziś policjanci w Sandomierzu. Na szczęście ludzie, do których zadzwonili oszuści nie dali się nabrać. O całej sprawie powiadomili funkcjonariuszy.

Reklama