Sezon turystyczny w Sandomierzu rozpoczęty

Data publikacji: 23.04.2017 15:44
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Inauguracja sezonu turystycznego w Sandomierzu (23 kwietnia 2017 r.)

Inauguracja sezonu turystycznego w Sandomierzu (23 kwietnia 2017 r.)
Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

W Sandomierzu zainaugurowano nowy sezon turystyczny. Główną atrakcją inauguracji był program przygotowany przez Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Na Rynek Starego Miasta uroczyście wkroczyła para królewska: Władysław Jagiełło i jego żona Elżbieta. W ten sposób przypomniano o 600 rocznicy zaślubin króla z Elżbietą Granowską z Pileckich- córką wojewody sandomierskiego. Królewski orszak był bardzo dostojny. Znalazły się w nim różne formacje rycerskie, damy dworu oraz kawaleria sandomierska.
 
W postać króla Władysława Jagiełły wcielił się Maciej Bury. Jak nam powiedział - monarcha miał wiele ważnych cech, o których warto przypominać. Był mądrym władcą, świetnym politykiem, strategiem i żołnierzem. Po części oficjalnej odbył się pokaz tańców dworskich oraz sprawności rycerskich.

Druga część pokazów odbyła się na nadwiślańskim bulwarze. Zorganizowano tam m.in. turnieje: konny oraz na miecze. Były również występy zespołów muzycznych.

Ten sezon turystyczny w Sandomierzu ma być podobny pod względem liczby wydarzeń do ubiegłorocznego. Zaplanowano m.in.  inscenizacje historyczne, koncerty i wydarzenia rekreacyjno- sportowe. Natomiast najbliższą imprezą będzie Festiwal Filmów Niezwykłych, który rozpocznie się 28 kwietnia i potrwa przez całą majówkę.

Sandomierz od kilku lat przeżywa boom turystyczny. Stało się tak głównie za sprawą serialu „Ojciec Mateusz”, do którego ujęcia kręcone są właśnie w tym mieście.

Reklama