Gdzie podzieją się sandomierscy rycerze?

Data publikacji: 24.04.2017 14:04
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Otwarcie sezonu turystycznego w Sandomierzu

Otwarcie sezonu turystycznego w Sandomierzu
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Nadal nierozwiązany jest problem nowej siedziby dla Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Jak informowaliśmy, ratusz zamierza wynająć kamienicę Oleśnickich, w której do tej pory znajduje się siedziba rycerzy. W zamian burmistrz zaproponował inną lokalizację, na którą bractwo nie chce się zgodzić. Tymczasem do magistratu wpłynęła oferta dotycząca zagospodarowania kamienicy przy Rynku. Burmistrz Marek Bronkowski nie chce jednak ujawniać szczegółów dotyczących tego pomysłu. Zapowiada, że formalnie ogłosi przetarg na wynajem kamienicy.

Jednym z warunków przetargowych będzie to, aby przyszły najemca zajął się remontem obiektu, ponieważ pilnie wymaga ona przeprowadzenia tego typu prac. Jednocześnie zapowiedział że chorągiew będzie mogła korzystać z obiektu do końca roku.

Chorągiew wynajmuje kamienicę od 15 lat. Formacja urządziła tam historyczne ekspozycje. Tam także rycerstwo przechowuje swój sprzęt, stroje i całe wyposażenie wykorzystywane na turniejach i podczas inscenizacji. Kilka miesięcy temu burmistrz zaproponował rycerzom tzw. zielony domek wraz z działką niedaleko urzędu miejskiego, jednak propozycja została odrzucona ze względu na zbyt małą powierzchnię nieruchomości.

Jak przypomina Maciej Bury, chorągiew działa od 25 lat. Sprzęt zajmuje 10 sal w kamienicy Oleśnickich. Jeżeli mamy się wyprowadzić to musi to być miejsce, w którym cały ten dobytek będzie miał odpowiednie warunki, a my będziemy mogli kontynuować naszą działalność na rzecz edukacji historycznej i promocji miasta.

Wcześniej burmistrz planował sprzedaż kamienicy, jednak musiał wycofać się z tego pomysłu, ponieważ na działce, na której jest kamienica jest także wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej i nie udało się tego rozdzielić na drodze formalnej. Kamienica Oleśnickich to jeden z najbardziej znanych zabytków Sandomierza. W 1570 roku podpisano tam Ugodę Sandomierską . Porozumienie miało na celu zaprzestanie walki pomiędzy wyznaniami protestanckimi.

Tagi do tego wpisu
Reklama