Miliony złotych na utrzymanie dróg wojewódzkich

Data publikacji: 26.04.2017 11:31
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu


Fot. Marlena Płaska / Radio Kielce

16 milionów 600 tysięcy złotych rządowej dotacji trafi do Urzędu Marszałkowskiego na utrzymanie dróg wojewódzkich w 2017 roku. Samorząd dołoży do tej kwoty ok. 340 tysięcy złotych wkładu własnego. Pieniądze zostaną przeznaczone głównie na bieżące remonty dróg, naprawy znaków i porządkowanie zieleni.

Każdego roku potrzeby finansowe są inne, w zależności od warunków atmosferycznych – zwraca uwagę marszałek Adam Jarubas. Spore zniszczenia nawierzchni widać szczególnie po zimie, podczas której występowały bardzo zmienne temperatury, powyżej i poniżej zera. Tak było także w tym roku. Drogowcy przeanalizowali już stan dróg i na bieżąco wykonują naprawy.

Część dróg wojewódzkich ma nowe nawierzchnie i nie wymaga interwencji po zimie, jednak są też odcinki bardzo zniszczone. Wielu napraw wymagały w tym roku np. trasy 749 i 728 w okolicach Końskich i Gowarczowa. Powstało tam wiele wyłomów i pęknięć.

Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek ma nadzieję, ze przekazana kwota pozwoli na wykonanie niezbędnych napraw. - To oczywiste, że drogi co roku wymagają bieżących napraw, bo niszczą się w wyniku użytkowania i zjawisk atmosferycznych. Rządowe pieniądze umożliwią wykonanie prac na całej sieci 1050 km dróg wojewódzkich- podkreśla.

Niezależnie od bieżącego utrzymania dróg, dzięki unijnym dotacjom Urząd Marszałkowski przeznaczy w najbliższych latach ponad 550 milionów na 13 inwestycji drogowych, związanych np. z budową mostów, obwodnic i kolejnych odcinków dróg wojewódzkich.

Tagi do tego wpisu
Reklama