Wiemy, które powiaty są najbezpieczniejsze

Data publikacji: 17.05.2017 17:52
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
17.05.2017 Korytnica. Podsumowanie wyników Programu „Bezpieczne Świętokrzyskie” za rok 2016 oraz wręczenie nagrody „Koziołka”.

17.05.2017 Korytnica. Podsumowanie wyników Programu „Bezpieczne Świętokrzyskie” za rok 2016 oraz wręczenie nagrody „Koziołka”.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Powiaty kielecki, starachowicki i konecki otrzymały w tym roku statuetki „Koziołka” za działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa, które wykraczają poza obowiązki urzędowe. Nagrody wręczyli wojewoda świętokrzyski, marszałek województwa i komendant wojewódzki Policji w Kielcach.

Samorządy dostały też niewielkie nagrody finansowe, które tradycyjnie zostaną przeznaczone na kolejne działania związane z bezpieczeństwem. W tym roku pierwsze miejsce zajął powiat kielecki, który został wyróżniony m.in. za bardzo dobrą współpracę z policją i strażą miejską - informuje nadkomisarz Monika Wierzbicka z Komendy Wojewódzkiej Policji.

Działania starostwa zostały przez komisję opisane w ponad 20-stronicowym protokole. Starostwo przekazuje np. sporo pieniędzy na zakup sprzętów dla służb mundurowych. Organizowane są też ciekawe zajęcia dla seniorów oraz propozycje spędzania czasu wolnego dla dzieci i młodzieży.

Starosta kielecki Michał Godowski cieszy się z wyróżnienia i przyznaje, że w 2016 roku samorząd szczególnie angażował się w akcje na rzecz poprawy bezpieczeństwa. Zakupiony został m.in. autochodzik, który pomaga funkcjonariuszom z Komendy Miejskiej Policji prowadzić ciekawe zajęcia z bezpieczeństwa w ruchu drogowym wśród najmłodszych. Natomiast dzięki współpracy kilku samorządów, m.in. powiatu kieleckiego, staszowskiego i gmin: Raków i Szydłów, nad Chańczą zorganizowano festyn połączony z akcją dotyczącą bezpieczeństwa nad wodą. Można było dowiedzieć się, jak zachować się podczas wypoczynku nad wodą i na plaży oraz nauczyć się udzielania pierwszej pomocy.

Po raz pierwszy w tym roku komisja przyznała statuetki także gminom, które uczestniczyły w programie Bezpieczne Świętokrzyskie. Nagrody trafiły do Bielin, Sitkówki-Nowin, Baćkowic, Ożarowa, Czarnocina i Skarżyska-Kamiennej.

Wójt Bielin Sławomir Kopacz podkreśla, że ważna jest profilaktyka. Dlatego w szkołach na terenie gminy odbywa się wiele spotkań dotyczących bezpieczeństwa.

- Dotyczą one zasad ruchu drogowego, udzielania pierwszej pomocy i zachowania się w różnych sytuacjach kryzysowych. W takich spotkaniach z uczniami uczestniczyli policjanci i strażacy. Natomiast podczas różnych spotkań i festynów w gminie przekazywano informacje o zasadach bezpiecznego poruszania się po zmroku i rozdawano odblaski. Gmina na bieżąco w wyniku spotkań z mieszkańcami stara się też wskazywać i eliminować miejsca niebezpieczne. 

Statuetki „Koziołka” zostały wręczone po raz 18.

Wyróżnienia dla :

powiatu pińczowskiego za zajęcie VI miejsca

powiatu ostrowieckiego za zajęcie V miejsca

miasta Kielce za zajęcie IV miejsca

powiatu koneckiego za zajęcie III miejsca.

powiatu starachowickiego za zajęcie II miejsca.

powiatu kieleckiego za zajęcie I miejsca.

Wręczenie sześciu wyróżnień dla gmin/miast województwa świętokrzyskiego za realizację w 2016  roku Programu „Bezpieczne Świętokrzyskie”.

  1. Bieliny (powiat kielecki)
  2. Sitkówka - Nowiny (powiat kielecki)
  3. Baćkowice (powiat opatowski)
  4. Ożarów (powiat opatowski)
  5. Czarnocin (powiat kazimierski)
  6. Miasto Skarżysko-Kamienna

Wręczenie trzech wyróżnień dla:

1. Pana Piotra Ambroszczyka głównego specjalisty i koordynatora Zespołu do spraw Polityki Senioralnej w Urzędzie Miejskim w Starachowicach.

2. Stowarzyszenia Ludowego „Chata Bogucka” w Bogucicach, gmina Pińczów.

3.Pana Marcina Pytlosa– ratownika medycznego, społecznika, wolontariusz, gmina Końskie. Wręczenia dokonuje Kapituła

Reklama