Uwaga alergicy! Wkrótce szczyt pylenia traw

Data publikacji: 27.05.2017 08:34
Autor: Karol Żak / Kategoria: Zdrowie
4.8.2015 Kielce. Zieleń zawładnęła Ślichowicami. Niebawem odnalezienie infrastruktury miejskiej pośród zieleni może się okazać nie lada wyzwaniem.

4.8.2015 Kielce. Zieleń zawładnęła Ślichowicami. Niebawem odnalezienie infrastruktury miejskiej pośród zieleni może się okazać nie lada wyzwaniem.
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Zbliżają się najtrudniejsze miesiące dla alergików. W czerwcu i lipcu przypada szczyt pylenia traw. Już na przełomie maja i czerwca stężenie pyłku rośliny wzrasta do wartości wysokich i bardzo wysokich, co u osób uczulonych na te alergeny pyłku traw wywołuje zwykle silne objawy alergicznego nieżytu nosa i spojówek. Jest to również bardzo trudny okres dla osób, które cierpią na alergię skórną.

Jak informuje dr Maria Pyzio-Gutkowska, dermatolog  dolegliwości można podzielić na kilka dużych grup. Są to m.in. pokrzywka, kontaktowe zapalenie, wypryski i atopowe zapalenie skóry. Najważniejsze jest zdiagnozowanie rodzaju alergii -  podkreśla dermatolog.

- Na przykład przy alergia typu I, przy pokrzywce ostrej sami sobie w domu nie poradzimy. Musimy iść do lekarza, zobaczyć jaki to jest typ choroby, dlatego, że sami pomagając sobie w domu możemy tylko zamazać jej obraz. Czasami można sobie pomóc w domu odpowiednio pielęgnując skórę, wtedy ją wzmacniamy - powiedziała dermatolog.

Dr Maria Pyzio-Gutkowska podkreśla jednak, że czasem możliwe jest wyleczenie się z alergii. Wszystko zależy od tego jaki jest to rodzaj oraz co jest alergenem.

- Jeżeli jest to typ alergii, na którą można wziąć tzw. odczulanie, musimy dowiedzieć się jaki alergen nas uczula. Jednak jeśli jest to alergen wziewny, nie będziemy w stanie go wyleczyć  - dodała. Czerwiec to także trudny okres dla osób uczulonych na pyłki żyta, szczawiu czy babki lancetowatej. Z kolei lipiec to wzmożony okres pylenia bylicy i pokrzywy.

Tagi do tego wpisu
Reklama