Tak kiedyś "mieszkały" lalki

Data publikacji: 28.05.2017 15:01
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Kultura
28.05.2017 Kielce. „Meble kombinowane…” w Muzeum Zabawek i Zabawy.

28.05.2017 Kielce. „Meble kombinowane…” w Muzeum Zabawek i Zabawy.
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Półkotapczany, stoły, fotele, sofy, kredensy, czy meble kuchenne dla lalek z lat PRL-u można oglądać na wystawie w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Jak informuje Katarzyna Hodurek - Kiek, kurator ekspozycji, zwiedzający mogą dowiedzieć m.in. jak kiedyś i jak dziś wygląda przygotowanie nowej zabawki, od koncepcji powstania po jej wykonanie.

- Na wystawie można zobaczyć około 80 zestawów mebelków stworzonych w latach 1950 - 1980. Na przekroju tych lat widać, jak one się zmieniały. Początkowo były to duże zestawy, np. 30-centymetrowej wysokości szafy, a z czasem produkowano już mniejsze, filigranowe mebelki  -  dodaje Katarzyna Hodurek  - Kiek.

Muzeum zwiedził dziś m.in. Krzysztof Kuliński, który do Kielc przyjechał z całą rodziną z Pruszkowa. Jak powiedział, dzięki tej ekspozycji mógł się niejako cofnąć w czasie i powrócić do lat swojego dzieciństwa i pokazać córce Marcie, jakimi zabawkami on się bawił. - Do Kielc przyjechaliśmy odwiedzić znajomych, ale chcieliśmy też zobaczyć ciekawe miejsca w tym mieście. Byliśmy już m.in. w Geoparku, a w Muzeum Zabawek powróciły wspomnienia z okresu, kiedy sam byłem w wieku swojej córki - dodał Krzysztof Kuliński.

Wystawę „Meble kombinowane. Wzornictwo mebelków dla lalek i przykłady mebli dziecięcych w PRL-u” w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach będzie można zwiedzać do 25 marca 2018 roku.

Tagi do tego wpisu
Reklama