XIX-wieczne technologie wracają do łask

Data publikacji: 31.05.2017 12:56
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
09.07.2016 Maleniec. Kuźnice Koneckie

09.07.2016 Maleniec. Kuźnice Koneckie
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

W Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu wznowiona zostanie produkcja. W ramach unijnego projektu, zachowane maszyny zostaną odrestaurowane i przywrócone do użytku. Dzięki temu, turyści będą mogli nie tylko zobaczyć jak wyglądały urządzenia, ale także przyjrzeć się ich pracy i spróbować coś wyprodukować za pomocą XIX-wiecznych technologii – informuje Maciej Chłopek, dyrektor Zabytkowego Zakładu Hutniczego.

W praktyce będzie to wyglądało tak, że zwiedzająca zakład wycieczka szkolna będzie dzielona na kilka grup, w których uczniowie pod kierunkiem pracowników instytucji będą np. produkować gwoździe. Najpilniejszych prac wymaga układ hydroenergetyczny, a więc koryta, koła wodne i upusty, które służyły pozyskiwaniu energii z rzeki i przekazywaniu jej do poszczególnych urządzeń produkcyjnych.

Unijne pieniądze na inwestycje związane z ochroną dziedzictwa kulturowego i naturalnego przyznał zarząd województwa świętokrzyskiego. W sumie dotacje trafią do 23 projektów. Wśród nich jest renowacja 9 zabytkowych kościołów, np. kolegiaty w Opatowie, XVII-wiecznego kościoła św. Rocha w Mroczkowie i kościoła św. Krzyża w Kielcach.

Jak mówi proboszcz kieleckiej parafii ks. Wiesław Wilkosz, świątynia przy ul. 1 Maja wymaga natychmiastowych prac zabezpieczających. Chodzi o gzymsy z piaskowca, które są w bardzo złym stanie i stopniowo się odrywają. Znajdują się one nad głównym wejściem i stwarzają zagrożenie dla osób wchodzących do świątyni. W neogotyckim kościele księży salezjanów, będącym w sąsiedztwie kieleckiego dworca powstaną też atrakcje dla turystów. W planach jest stworzenie wystawy złożonej z kościelnych zabytków, m.in. starych, wyszywanych strojów liturgicznych. Powstanie też taras widokowy – dodaje ks. Wiesław Wilkosz.

Nieduża platforma z zabezpieczeniem, która nie wpłynie na wygląd kościoła powstałaby nad rozetą. Rozciągałby się stamtąd piękny widok na panoramę Kielc. Na raz mogłoby się tam znajdować ok. 10 osób.

Pieniądze dostanie też gmina Chęciny. W centrum miasta powstanie dzięki temu szlak „Śladami Króla Łokietka”, który połączy rynek z zamkiem. Będzie poprowadzony obok ratusza i kościoła parafialnego. Trasa będzie się też łączyć ze Ścieżką Mnicha, obejmującą wszystkie obiekty sakralne – zapowiada burmistrz Robert Jaworski.

Prace w Chęcinach rozpoczną się latem tego roku. Realizacja wszystkich dofinansowanych projektów będzie kosztować ponad 16 milionów złotych.

Reklama