Dowiedz się jak pracują kierowcy zawodowi

Data publikacji: 07.06.2017 09:55
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
TIR ciężarówka

TIR ciężarówka
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Jak jeździ się ciągnikiem siodłowym, popularnie zwanym tirem, będą mogli przekonać się dziś i jutro młodzi ludzie z Jędrzejowa, Starachowic, Kielc oraz Skarżyska Kamiennej. W wybranych szkołach odbędzie się dzień otwarty, połączony z pokazami przygotowanymi przez Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych.

Kazimierz Mądzik - świętokrzyski kurator oświaty zapowiada, że jego urząd chce wspólnie z przewoźnikami zainteresować uczniów ofertą szkół zawodowych, kształcących w zawodach potrzebnych na rynku. - Tylko w naszym województwie brakuje około 400 kierowców. Podczas dni otwartych szkoły, młodzi ludzie będą mogli wsiąść do ciężarówki, zobaczyć jak wygląda w środku, porozmawiać z kierowcą – mówi Kazimierz Mądzik.

W Polsce, od zaraz pracę znalazłoby około 30 tysięcy kierowców uprawnionych do prowadzenia samochodów ciężarowych. Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych wspólnie z kuratoriami z całej Polski zachęca szkoły, by rozpoczęły kształcenie w zawodzie kierowca- mechanik. Oficjalnie Ministerstwo Edukacji Narodowej włączyło go do listy zawodów dopiero od ubiegłego roku.

Jak mówi Kazimierz Mądzik od września w naszym województwie osiem szkół chce uruchomić klasy kształcące kierowców mechaników. Dzisiaj TIRy przyjadą do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jędrzejowie oraz Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach, natomiast w czwartek wydarzenie odbędzie się w Zespole Szkół Zawodowych nr 3 w Kielcach oraz Zespole Szkół Samochodowo-Usługowych w Skarżysku Kamiennej.

Reklama