Nowe pociągi dla województwa

Data publikacji: 08.06.2017 11:15
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
25.07.2016 Kielce. Peron. PKP. Pociąg.

25.07.2016 Kielce. Peron. PKP. Pociąg.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Województwo świętokrzyskie kupi dwa nowe pociągi za ok. 40 milionów złotych. Składy mają być czteroczłonowe, co oznacza, że będą to najdłuższe pociągi w zasobach samorządu województwa. Będą one obsługiwały linie wewnątrz regionu oraz w kierunku Krakowa i Katowic. Przetarg zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku, ale wybór dostawcy nastąpi w 2018.

Pociągi mają przede wszystkim spełniać europejskie wymogi bezpieczeństwa, być energooszczędne i osiągać prędkość przynajmniej 160 km/h – mówi Jan Maćkowiak, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. Składy muszą być dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich. Preferowane będą automatyczne podnośniki dla wózków. Muszą być również miejsca dla rowerów, bezprzewodowy internet, a całość ma być klimatyzowana. Pociągi będą też wyposażone w automaty biletowe, dzięki czemu pasażer swobodnie będzie mógł kupić bilet po wejściu do wagonu.

Dzięki zakupowi zwiększy się liczba nowoczesnych pociągów na świętokrzyskich torach. Być może w przyszłości wzrośnie też liczba kursów obsługiwanych przez Przewozy Regionalne, które pojawiałyby się na peronach z regularną częstotliwością.

W przetargu będą mogły brać udział firmy z całej Europy, ale samorząd województwa będzie preferował polskie oferty. Zakup będzie współfinansowany z pieniędzy unijnych.

Reklama